מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

גידולי שד המבטאים ביתר HER2 - טיפול - HER2-positive breast cancer - treatment

מתוך ויקירפואה

גידולי שד המבטאים ביתר HER2 - טיפול
HER2-positive breast cancer - treatment
Breastcancer.jpg
יוצר הערך ד"ר אלה עברון
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – סרטן השד , HER2

במהלך שנות השמונים של המאה הקודמת הבחינו החוקרים בתת-קבוצה של סרטני השד בהם יש ביטוי יתר של קולטן מסוג HER2 ‏(Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) על דופן התא, כתוצאה מהכפלות של הגן ברמת ה-DNA.

קולטן זה שייך למשפחת קולטנים הקרויה Epidermal Growth Factor Receptors. קולטנים אלו מעוגנים בממברנת התא ובעלי מרכיב חוץ-תאי, מרכיב שעובר בממברנה ומרכיב תוך-תאי שמעביר אותות לחלוקת התא כאשר הקולטן מופעל. ישנם ארבעה חברים במשפחה זו, שיכולים לחבור לבן זוג זהה או אחר מהמשפחה, וכך לגרום להפעלת הקולטן ולהעביר לתא אותות להתמרה סרטנית, התחלקות והתרבות. נמצא שכ-20% מגידולי השד מבטאים בעודף את הקולטן ל-HER2, והם נוטים יותר להישנות והתפשטות, ומגיבים פחות לטיפול האנטי-אסטרוגני[1],[2].

תרופות מכוונות מטרה

פיתוח תרופות מכוונות מטרה כנגד הקולטן HER2, הביא להתקדמות ניכרת בטיפול בגידולים אלה, הן בשלבים מוקדמים של המחלה והן כאשר מדובר במחלה גרורתית.

Herceptin ‏(Trastuzumab)

התרופה הראשונה שפותחה כנגד HER2 היא Herceptin - נוגדן חד שבטי (Monoclonal) כנגד המרכיב החוץ-תאי של HER2. בשנת 2001 פורסם לראשונה מחקר שהשווה מתן Herceptin בשילוב עם כימותרפיה לעומת כימותרפיה בלבד, לטיפול בחולות סרטן שד גרורתי, עם ביטוי יתר של HER2. התוספת של Herceptin לכימותרפיה האריכה את הישרדות החולות ב-9 חודשים - הישג יוצא דופן בטיפול בסרטן שד גרורתי.

נוסף על כך נמצא כי "פרופיל הרעילות" של התרופה מתון יחסית. אצל כ-4% מהחולות נצפתה רעילות לבבית אולם ברוב המקרים התופעה הייתה הפיכה, למעט במקרים בהם החולות קיבלו בנוסף גם Doxorubicin, שגרמה להחמרה ברעילות[3].

Herceptin היוותה פריצת דרך בטיפול בסרטן שד ופתחה את העידן של טיפולים ממוקדי מטרה באמצעות נוגדנים ספציפיים. בהמשך התברר כי יש צורך לדכא את מסלול ה-HER2 גם לאחר התקדמות המחלה על ידי טיפול משולב בכימותרפיה ו-Herceptin. בנוסף הסתבר כי השילוב בין Herceptin לכימותרפיה (שונה), בקו טיפול שני למחלה גרורתית, יעיל למדי (המשך הטיפול עם Herceptin גם בקו שני אושר בסל הבריאות בישראל).

בשנת 2005 פורסמו תוצאות של מספר עבודות אשר בדקו את השילוב של Herceptin עם כימותרפיה בטיפול המשלים בחולות סרטן שד מוקדם (ללא גרורות מרוחקות), שמתבטא בעודף HER2. גם במקרים אלו התוספת של Herceptin לכימותרפיה שיפרה מאוד את התוצאות והורידה את שיעור הישנות המחלה בכ-50% נוספים בהשוואה לכימותרפיה בלבד[4]. הטיפול המשלים ב-Herceptin ניתן למשך שנה, והוא כולל את התקופה בה הוא ניתן בשילוב עם כימותרפיה.

גם אצל חולות שמקבלות טיפול ניאו-אדג'ובנטי (Neoadjuvant), לפני הניתוח, השילוב של Herceptin עם כימותרפיה הביא לשיפור ניכר בתגובה, ואף גרם להחלמה מלאה מהמחלה הן בשד והן בבלוטות בקרב 40-50% מהחולות. בעקבות תוצאות אלה נכנס Herceptin לשימוש נרחב בעולם המערבי והביא לשיפור משמעותי במהלך המחלה של החולות בתת-קבוצה זו.

Tykerb ‏ (Lapatinib)

תרופה נוספת שפותחה כנגד HER2 היא Tykerb, שנקשרת לחלקו התוך-תאי של הקולטן ומונעת את פעילותו. נמצא שהשילוב של Tykerb עם תרופה כימית מסוג Xeloda‏ (Capecitabine) יעיל יותר ממתן Xeloda בלבד, לחולות שמחלתן התקדמה תוך כדי טיפול ב-Herceptin וכימותרפיה[5]. גם משלב זה אושר לשימוש במסגרת סל הבריאות בישראל.

Perjeta ‏(Pertuzumab)

הטיפול בסרטן השד עם ביטוי יתר של HER2 המשיך להתקדם. Perjeta הוא נוגדן חד שבטי, שמכוון לחלקו החוץ-תאי של הקולטן ומונע יצירת זוגות (Dimerization) של HER2 עם קולטנים אחרים מהקבוצה. מחקר CLEOPATRA בדק את התוספת של Perjeta לכימותרפיה ו-Herceptin, אצל חולות עם מחלה גרורתית חיובית לקולטן HER2[6].‏ נמצא שהתוספת של Perjeta למשלב של Herceptin וכימותרפיה האריכה את הזמן עד להתקדמות המחלה בשישה חדשים נוספים, הביאה לשיפור בהישרדות של החולות, לא הגבירה את רעילות הטיפול ולא העלתה את שיעורי הפגיעה בלב.

התרופה נרשמה במנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA, Food and Drug Administration) ונכנסה לסל הבריאות בישראל. נכון לשנת 2015, התועלת של Perjeta במחלה מוקדמת נבדקת במחקר בינלאומי גדול (APHINITY) בו משתתפים גם מרכזים ישראלים.

Kadcyla‏ (Trastuzumab emtansine)

Kadcyla היא תרופה נוספת כנגד HER2. מפתחי התרופה חיברו ל-Herceptin תרופה כימותרפית ציטוטוקסית, אשר משתחררת בתוך התא הסרטני לאחר ש-Herceptin נקשר ו"הוביל" אותה למטרה. באופן זה מגיע אל תאי הגידול ריכוז גבוה במיוחד של התרופה בהשוואה לאזורים אחרים בגוף. נמצא שמתן Kadcyla יעיל יותר מהשילוב של Xeloda עם Tykerb לטיפול בחולות שמחלתן התקדמה תחת טיפול ב-Herceptin וכימותרפיה[7]. יתרונה של התרופה מתבטא בתופעות לוואי מעטות יחסית.


ניכרת התקדמות רבה בהבנה ובטיפול בנשים שסובלות מגידולי שד שמבטאים HER2 בעודף. ואכן, חולות אלה, שמחלתן נחשבה אלימה יותר בעבר, מקבלות כעת מגוון טיפולים שיעילותם הביאה לשיפור ניכר במצבן. אחת הבעיות הבוערות של החולות הן התפתחות גרורות למוח ולמערכת העצבים המרכזית, שחדירים פחות לכימותרפיה ולנוגדנים החד שבטיים. התקווה היא שפיתוח תרופות שחודרות למוח כמו גם שילוב של מספר תרופות "מכוונות מטרה" כנגד הקולטן HER2 יוכל בעתיד לייתר את התוספת של הכימותרפיה ולהביא לריפוי של חולות רבות הנמנות על קבוצה זו.

ביבליוגרפיה

  1. Figueroa-Magalhaes MC, et al.Treatment of HER2-positive breast cancer. Breast. 2014; 23(2): 128-136.
  2. Slamon DJ CG,et al. Human breast cancer: Correlation of relapse and survival with amplification of the HER-2/neu oncogene. Science. 1987; 235 (4785):177-182.
  3. Slamon DJ, et al. :Use of chemotherapy plus a monoclonal antibody against HER2 for metastatic breast cancer that overexpresses HER2. N Engl J Med. 2001, 344(11)783-792.
  4. Baselga J et al: Adjuvant trastuzumab: a milestone in the treatment of HER-2-positive early breast cancer. Oncologist. 2006; 11 Suppl 1:4-12.
  5. Geyer CE, et al. Lapatinib plus capecitabine for HER2-positive advanced breast cancer. N Engl J Med. 2006, 355(26)2733-2743.
  6. Baselga J et al. :Pertuzumab plus trastuzumab plus docetaxel for metastatic breast cancer. N Engl J Med 2013; 366(2)1109-119.
  7. Verma S, et al: Trastuzumab emtansine for HER2-positive advanced breast cancer. N Engl J Med. 2012; 367(19):1783-1791

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר אלה עברון - מנהלת יחידת סרטן השד, המכון האונקולוגי, אסף הרופא (יוצר\י הערך)פורסם בכתב העת "במה", ביטאון לעובדי בריאות בנושא מחלת הסרטן והשלכותיה, אוקטובר 2014, גיליון מסי 20