מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

מחלות לבביות

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף סיבוכים במערכת הלבבית לדף הנוכחי.

כותרתהכנתחולה.jpg
עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק הכנת חולה לניתוח
 


מחלות לבביות הן הסיבה המובילה לתמותה באוכלוסיה המערבית והם גם התורמים בצורה משמעותית לתמותה הסב-ניתוחית בניתוחים שאינם ניתוחי לב. מתוך כ-27 מיליון ניתוחים המבוצעים בשנה בארה״ב, ל-30% מהם יש מחלה לבבית כל שהיא, וכ-3% מהם יפתחו סיבוך לבבי סב-ניתוחי. אחד הכלים להערכת הסיכון למות בניתוח הוא ה-Classification ASA של איגוד המרדימים האמריקאי המחלק את החולים לחמש קבוצות סיכון:

  1. חולים בריאים - תמותה משוערת 0%.
  2. חולים עם מחלות קלות במערכות שונות - תמותה 0.17%.
  3. חולים עם מחלות מערכתיות בדרגת חומרה קשה – תמותה 0.6%.
  4. חולים עם מחלה חמורות מלוות בחוסר יכולת לתפקד ומהווים איום על החיים – תמותה של 4%. .
  5. חולים קשים ביותר עם החמרה במצבם שלא יחיו ללא טיפול מעל 24 שעות מהאבחנה - תמותה 10%.

גישה אחרת חדשה יותר להערכת חולה לפני ניתוח היא של Goldman הכוללת את המרכיבים המופיעים בטבלה 1.20. כאשר כל מרכיב מקבל ניקוד והניקוד המצטבר המרבי הוא 53 נקודות. חולים עם עד 5 נקודות יש סיכוי של 0.9% לפתח סיבוך לבבי רציני ומוות, חולים עם עד 12 נקודות יש סיכוי של 7.1%, עד 25 נקודות 16% ומעל 25 נקודות 64% סיכוי לפתח סיבוכים לבביים רציניים ומוות.


טבלה 1.20: סיווג החולים לפני ניתוח לפי גולדמן
Total Possible 53 points ECG, electrocardiogram; PAC, premature atrial contraction; PVC, premature ventricular contraction; BUN, blood urea nitrogen; SGOT, serum glutamic-oxaloacetic Transaminase

לאחר שנקבעה רמת הסיכון הלבבי של החולה על המנתח והקרדיולוג לשקול את הרווח מהניתוח לעומת הסיכון בו וכן מהם האמצעים שיש לנקוט להקטנת הסיכון כמו: שינוי תרופות או פעולה פולשנית כמו הכנסת תומכנים לכלי הדם הלבביים או ניתוח מעקפים לפני הניתוח, וכן על שיטת ההרדמה המועדפת והתרופות.

הזמן האופטימלי לנתח לאחר אירוע לבבי נקבע בהתאם לזמן שחלף מהאירוע. לרוב מומלץ לפני ניתוח אלקטיבי להמתין 6-4 שבועות לאחר האירוע בלבבי. בחולים המטופלים התרופות חוסמות קולטני ביתא נמצאה תמותה ותחלואה נמוכה יותר בהשוואה לכאלה שקבלו אינבו. בחולים המטופלים באספירין לאחר הניתוח יש גם כן ירידה בתמותה הסב-ניתוחית .

ראו גםהמידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן - מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד מרכז רפואי מאיר, כפר סבא (יוצר\י הערך)