האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אנטומיה ופיזיולוגיה של המערכת הוורידית - Anatomy and physiology of the venous system

מתוך ויקירפואה

כותרתורידית.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של המערכת הוורידית
 

המערכת הוורידית בגפיים מורכבת מ-3 מערכות:

  1. המערכת החיצונית (השטחית)
  2. המערכת העמוקה, המנקזת 90% מהדם בגפיים
  3. המערכת המקשרת (Communicating veins)

מערכת הוורידים מכילה בתוכה מסתמים המונעים את זרימת הדם בכיוון לא רצוי. המסתמים מופיעים בוורידונים (Venule) בעלי קוטר של 1 מ"מ ויותר, ובגף התחתון ב-3 מערכות הוורידים. ורידים כמו הווריד החלול התחתון והעליון, הווריד הריאתי, וריד מצע המעי (מזנטריאלי), וריד הטחול וכלי הדם הוורידיים בצוואר לא מכילים מסתמים.

הוורידים הם בעלי דופן דקה ופחות אלסטית מזו של העורקים. מכיוון שלחץ הזרימה בתוכם נמוך, הם עוברים תמט בקלות. השינוי בצורת הווריד מעיגול לאליפסה מלווה בשינויי זרימה ותנגודת מקבילים.

ההיענות (Capacitance function) של המערכת הוורידית בעלת תפקיד חשוב ברגולציה הקרדיווסקולרית. עלייה בנפח הוורידי בצורה חדה משנה רק במקצת את הלחץ הוורידי. באנשים עומדים רמת ה-0 של הלחץ הוורידי היא בגובה העלייה הימנית. הלחץ ההידרוסטטי בגפיים התחתונים הוא 100 ס"מ מים. הלחץ הזה גורם להיפרטרופיה ולהתעבות הדופן בווריד, וזהו הגורם לכך שניתן להשתמש בווריד הספנה (Saphenous vein) כתחליף לעורק.

לחץ הנוצר בגף עקב התכווצות השרירים לוחץ על המערכת העמוקה של הוורידים וגורם לזרימת דם ורידי מהגף ללב (איור 1.15). המסתמים מונעים זרימת דם מהמערכת הפנימית לחיצונית בזמן התכווצות שרירי הגף (איור 2.15). בזמן הרפייה, הלחץ במערכת הוורידית העמוקה קטן, ולכן נוצר מפל של לחצים בין המערכת החיצונית לפנימית, ודם זורם מהמערכת החיצונית דרך המערכת המחברת למערכת הפנימית. בהליכה הלחץ הוורידי בוורידי כף הרגל יורד ל-40-30 ס"מ מים.


איור 1.15: הפעלת מערכת השרירים הלוחצת על הוורידים


איור 2.15: פעולת המסתמים בוורידים

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא