האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אנטומיה של הכרכשת - Large intestine anatomy

מתוך ויקירפואה

כותרתכרכשת.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הכרכשת
 

אורך הכרכשת הוא כמטר וחצי - כחמישית מאורך מערכת העיכול. חלקי הכרכשת הם (איור 6.1 ):

 1. צקום - המעי העיוור (Cecum)
 2. הכרכשת העולה (Ascending colon)
 3. הכפיפה הכבדית (Hepatic flexure)
 4. הכרכשת הרוחבית (Transverse colon)
 5. הכפיפה הטחולית (Splenic flexure)
 6. הכרכשת היורדת (Descending colon)
 7. הפרשדון (המעי העקול, או המעי הסיגמואידי - Sigmoid colon -Sigma)
 8. החלחולת (Rectum)
 9. פי הטבעת (Anus)


איור 6.1: חלקי הכרכשת ויחסם בבטן
אנטומיהכרכשת1.jpg
אנטומיהכרכשת2.jpg

אורך החלחולת הוא 15-12 ס"מ. החלחולת נחלקת ל-3 חלקים: החלק הקריבני, המתחיל בחיבור החלחולת לסיגמה, עד לגובה הקפל (Reflexion) הצפקי הקדמי; החלק האמצעי, המתחיל בגובה הקפל הצפקי הקדמי, ומסתיים כ-5-4 ס"מ מתחת לקפל; והחלק הרחיקני המסתיים בפי הטבעת. חלוקה זו אינה אנטומית או פיזיולוגית, אך היא חשובה ביותר בהחלטתו של המנתח על סוג הניתוח או על הגישה הניתוחית.

הקוטר הגדול ביותר הוא של הצקום: 8.5-7.5 ס"מ, והקטן ביותר הוא של 2.5 ס"מ. באזור החלחולת קוטר הכרכשת גדל שוב עד אזור פי הטבעת, שם הוא נעשה צר עקב התכווצות השרירים השולטים במתן הצואה (צאייה).

לפי חוק לפלס, המתח על פני הדופן נמצא ביחס ישר לקוטר וללחץ (T=PxR). במקרים של חסימת הכרכשת, הלחץ לפני החסימה הוא אחיד, ולכן המתח תלוי רק בקוטר, שהוא הגדול ביותר בצקום, ומכאן שגם מתח הפנים הוא הגדול ביותר בצקום, ולכן הוא מתנקב ראשון בכל מקרה של עליית לחץ עקב חסימה. הכרכשת מאופיינת ב-4 מרכיבים:

 1. סרטי המעי הגס (Taeniae coli).
 2. דליי המעי הגס (האוסטרציות - Haustra coli), שהן התרחבויות בצורת שק המופרדות על-ידי הקמטים (Plicae) של הרירית, שהם מבנים רוחביים דמויי סהר.
 3. התוספתנים הפדריים (Appendices epipiloicae), שהם מבנים שומניים המופיעים לאורך הכרכשת, ולהם שימוש בהגנה על קו ההשקה בניתוחי הכרכשת.
 4. הכרכשת היא חוץ-צפקית, פרט לצקום, לסיגמה ולכרכשת הרוחבית.

אספקת הדם

אספקת הדם לכרכשת העולה ולכרכשת הרוחבית היא מעורק מצע המעי העליון (Superior mesenteric artery), (איור 6.2-(1)), דרך עורק המעי הכרוך והכרכשת (Ileocecol artery), (איור 6.2-(2)), העורק הימני של הכרכשת (Right colic artery) (איור 6.2-(3)) והעורק האמצעי של הכרכשת (Middle colic artery) (איור 6.2-(4)). הכרכשת השמאלית והסיגמה מקבלים אספקת דם מעורק מצע המעי התחתון (Inferior mesenteric artery) (איור 6.2-(7)) ודרך העורק השמאלי של הכרכשת (Left colic artery) (איור 6.2-(6)) ועורק החלחולת העליון (Superior hemorrhoidal artery). אספקת הדם לחלחולת ולאזור פי הטבעת היא מעורקי החלחולת העליון, האמצעי והתחתון (Inferior, middle & superior hemorrhoidal arteries). עורקי החלחולת האמצעי והתחתון הם ענפים של ה- Hypogastric artery וה- Pudendal artery. אספקת הדם דרך המערכת הקולטרלית המקשרת בין כלי דם אלה היא מצוינת, והיא יוצרת מערכת של קשתות המקשרות בין הענפים השונים.

איור 6.2: אספקת הדם לכרכשת:
(1)‏ Superior mesenteric artery;
‏(2)‏Iliocolic artery;
‏(3)‏Right colic artery;
‏(4)‏Middle colic artery;
‏(5)‏Arch of Rioland;
‏(6)‏Left colic artery;
‏(7)‏Inferior mesenteric artery;
‏(8)‏Marginal vessel of Drummond;
‏(9)‏Sigmoidal arteries

המערכת הוורידית, המנקזת את הדם מהכרכשת, עוברת במקביל לעורקים ומתנקזת לורידי מצע המעי העליון והתחתון (Superior & inferior mesenteric veins), ומשם למערכת השער. וריד החלחולת התחתון (Inferior hemorrhoidal vein) מוליך את הדם אל ה-Pudendal vein, המתנקז למערכת הסיסטמית. כאן נוצר קשר חשוב בין המערכת השער למערכת הוורידית הסיסטמית.

עצבוב

העצבוב הסימפתטי מקורו ב-10-12-T משם הוא עובר דרך העצבים הספלנכניים בחזה למקלעת הצליאק, ומשם דרך מקלעת ה-Preaortic ומצע המעי (מזנטריאלית), מהם יוצאים סיבים פוסטגנגליוניים, לאורך עורק מצע המעי העליון וענפיו לכרכשת הימנית. הכרכשת השמאלית מעוצבבת על-ידי סיבים שמקורם ב-1-3-L העוברים דרך המקלעת שליד עמוד השדרה (פאראוורטברלית), ומצטרפים לעורק מצע המעי התחתון.

העצבוב הפארא-סימפתטי של הכרכשת הימנית מקורו בעצב התועה (הואגוס) הימני. הכרכשת השמאלית מקבלת עצבוב פארא-סמפתטי מהסגמנטים 2-4-S ודרך ה-Nervi erigentes, היוצרים את מקלעת האגן, ושולחים ענפים לכרכשת השמאלית.

היסטולוגיה

דופן הכרכשת מורכבת מ-4 שכבות:

 1. רירית - שטוחה ואינה מכילה סיסים (Villi), אבל נמצאים בה בלוטות מעיים (Crypts of Lieberkuhn), המכילים תאי גביע (Goblet) רבים מפרישי ריר. Lamina propria מכילה תאי רקמת חיבור, כלי דם וסיבי עצב, נוסף על הסננה של לימפוציטים, ואף ניתן למצוא בה קשריות לימפה.
 2. תת-רירית.
 3. שריר - שכבת שרירים מעגלית פנימית מקיפה את כל רוחב הכרכשת. מעליה נמצאת שכבת השרירים האורכיים. שכבה זו מורכבת מ-3 קבוצות שרירים הנקראים סרטי המעי הגס (Taeniae coli). קבוצה אחת נמצאת בחלק הקדמי של הכרכשת, ואילו שתי הקבוצות האחרות נמצאות משני צדי הכרכשת, בחלק האחורי-צדי (Posterolateral). באזור החלחולת השרירים הללו נפרשים ומכסים את כל החלחולת. באזור פי הטבעת שכבה זו מתעבה והופכת לסוגר החיצוני של פי הטבעת.
 4. נסיובית (Serosa) - הצפק מקיף את הכרכשת באזור הצקום, הכרכשת הרוחבית והסיגמה. בשאר חלקי המעי הגס מכסה הצפק רק את חלקה הקדמי של הכרכשת. באזור החלק השני והחלק השלישי (הרחיקניים) של החלחולת אין כלל כיסוי צפקי, ולכך משמעות רבה בריפוי חתכים ניתוחיים.

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא