האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אנטיסטרפטוליזין Antistreptolysin O - O

מתוך ויקירפואה

     מדריך בדיקות מעבדה      
אנטיסטרפטוליזין O
antistreptolysin O
 שמות אחרים  ASLO או ASO
מעבדה סרולוגיה
תחום הערכת רמת נוגדנים לסטרפטוקוקוס A
Covers bdikot.jpg
יחידות מדידה יחידות Todd למיליליטר
 
טווח ערכים תקין מתחת גיל שנתיים-פחות מ-50 יחידות Todd למיליליטר; בין שנתיים ל-5 שנים-מתחת ל-100 יחידות Todd למיליליטר; בגיל 5 עד 19 שנה-פחות מ-166 יחידות Todd למיליליטר; מבוגרים-פחות מ-125 יחידות Todd למיליליטר.
יוצר הערך פרופ' בן-עמי סלע

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – אלח דם, דלקת לוע ושקדים

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדת לקביעת כייל הנוגדנים כנגד האנטיגן שהוא גם אנזים Streptolysin O, המיוצר על ידי החיידק סטרפטוקוקוס A כגורם למחלה דלקתית. האות O מסמלת Oxygen labile כאשר אנטיגן אחר של חיידק זה ידוע כ-Streptolysin S או Oxygen stable. שני האנטיגנים-אנזימים האלה, כרוכים במנגנון הגורם להמוליזה של כדוריות דם, בעיקר β-המוליזה.

בסיס פיזיולוגי

חיידק זה גורם לזיהום סטרפטוקוקאלי של השקדים או של העור, ובעקבות זאת יכולה להתפתח קדחת שגרונית (Rheumatic fever), וכן דלקת כליות, שנית (סקרלטינה או Scarlet fever) ועוד. כשהגוף נדבק בסטרפטוקוק A, הוא יוצר נוגדנים כנגד אנטיגנים שונים של החיידק. כיוון שהנוגדנים נוצרים כתגובה של רגישות-יתר מאוחרת (delayed hypersensitivity) לחיידק האמור, לא ניתן לקבוע ערכים נורמאליים או ערכי הדבקה מדויקים. נוכחות של כייל כלשהו של הנוגדן האמור, מצביעה על חשיפה לחיידק זה. עם זאת, כיוון שאנשים רבים נחשפו לחיידק זה, ואף על פי כן לא פיתחו תסמינים, עצם קבלת תוצאה חיובית של Antistreptolysin O ‏(ASLO) אינה בהכרח מצביעה על תחלואה כלשהי. לכייל הנוגדנים יש משמעות רק כאשר הוא עולה באופן ניכר, או אם ניתן להדגים עלייה בכייל זה בשתי דגימות דם הנלקחות בהפרש של מספר ימים זו מזו. העלייה ברמת הנוגדנים מתחילה כשבוע לאחר ההדבקה ומגיעה לשיאה 1–3 שבועות מאוחר יותר בהיעדר הסתבכות או הדבקה נוספת, כייל ASLO ירד לרמתו לפני ההדבקה תוך 6–9 חודשים.

הבדיקה המעבדתית נעשית בשיטה סרולוגית כמו למשל צימות של חלקיקי Latex, או צימות (אגלוטינציה) על זכוכית נושא. שיטת ELISA מתבצעת לגלות באופן כמותי ומדויק את כייל הנוגדן. בשיטות שאינן ELISA בחינת הצימות נעשית על ידי מיהולים סדרתיים של הנסיוב הנבדק.

הנוגדנים כנגד המרכיבים האנטיגניים של סטרפטוקוקוס A, מגיבים (cross react) גם עם אנטיגנים אנושיים (בעיקר עם קולאגן), ולכן הם מסוגלים לתקוף את המשתית (matrix) התאית ואת זו של רקמות חיבור ואיברים שונים ובעיקר את הלב, הפרקים, העור, ואף את המוח. כייל ה-ASLO עוזר לכוון את סוג הטיפול האנטי-מיקרוביאלי, והוא נועד לסייע באבחון מצבים כשנית, קדחת שגרונית, ודלקת כלייתית שכתוצאה מהידבקות בחיידק זה (Post infectious]] glomerulonephritis]]). בדרך כלל כייל נוגדן שמעל 200 יחידות Todd למיליליטר נחשב חיובי במבוגרים, אך ערכי הנורמה הם בעלי שונות ניכרת בין המעבדות, ובעיקר בהתייחסות לגילים השונים. מקובל גם שבבדיקת ASLO יש שיעור של תוצאות שליליות-כזובות המגיע עד 20-30%. במקרים האחרונים ניתן לבצע מדידת כייל של anti-DNase B, אף הוא אנטיגן הנוצר על ידי סטרפטוקוק A. תוצאות ASLO שהן חיוביות-כזובות יכולות להיגרם במקרים של מחלת כבד וכן בשחפת.

פענוח תוצאות הבדיקה

ניתן לקבל טיטר מוגבר של ASLO בעת או לאחר הדבקת פעילה של הסטרפטוקוק כמו דלקת שקדים או דלקת גרון סטרפטוקוקאלית, אך גם במצבים כמו דלקת פנים הלב (Endocarditis) חיידקית, בגלומרולונפריטיס חריפה (עד 95% מהמקרים), בדלקת מפרקים חריפה (ב-80 עד 85% מהמקרים), ובשנית. תוצאות מוגברות של ASLO נמצא בדלקת סטרפטוקוקאלית של דרכי הנשימה העליונים, כאשר עליה של פי-4 ומעלה בכייל של האנטיגן בין הדגימות הנלקחות בשלב המחלה החריף לבין ההחלמה היא אבחנתית להדבקה סטרפטוקוקלית של דרכי הנשימה העליונות, ללא כל קשר לכייל הראשוני. תוצאות מוגברת-כזובות של ASLO נקבל באלה עם רמה מוגברת בדם של β lipoprotein.

הוראות לביצוע הבדיקה

רצוי לא לאכול 6 שעות לפני מתן הדם, במבחנה כימית רגילה (פקק אדום או צהוב).

ראו גם