האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

בדיקת היריון - Pregnancy test

מתוך ויקירפואה


בדיקת היריון
Pregnancy test
Pregnancy test result.jpg
תכשיר לבדיקת היריון
יוצר הערך ד"ר ליאור גל
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – היריון, מעקב היריון ובדיקות סקר טרום היריון

רקע כללי

בדיקת היריון נועדה לקבוע האם אישה נמצאת בהיריון. בדיקות אלו מסתמכות על סמנים כימיים המאפיינים מצב של היריון ונמצאים בדגימות שתן או דם. סימנים המעלים חשד להיריון ומצריכים שימוש בבדיקת היריון כוללים:

קיימים מספר סוגי בדיקות, כאשר ישנה חשיבות לביצוע הבדיקה המתאימה במועד הנכון. ביצוע הבדיקה במועד מוקדם מדי עלול להביא לתוצאה שלילית שגויה.

סוגי בדיקות

פקטור היריוני מוקדם (Early Pregnancy Factor ,EPF)

הפקטור ההיריוני המוקדם הוא חלבון המיוצר בתחילה על ידי האם ומאוחר יותר על ידי העובר עצמו. החלבון ככל הנראה מעורב בדיכוי מערכת החיסון של האם, פעולה המונעת ממנה לתקוף את העובר ומאפשרת את השרשרתו ברחם.

החלבון ניתן לאבחון באמצעות דגימת דם 48 שעות לאחר ההפריה. בדיקה זו היא המהירה ביותר לזיהוי ההפריה. על אף יתרונותיה, עלות הבדיקה ומשך הזמן עד קבלת התשובה הפכו אותה פחות מקובלת בשימוש.

אולטראסאונד (Ultrasound, US)

אולטרסאונד היא בדיקה המשתמשת בגלי קול בתדירות גבוהה על מנת ליצור תמונה של איברים פנימיים.

בדיקת האולטרסאונד יכולה להעשות באופן חיצוני על ידי העברת המתמר על הבטן ובאופן פנימי כאשר המתמר מוכנס לנרתיק.

בדקת האולטרסאונד מסוגלת להבחין בשק ההיריוני לאחר ארבעה שבועות וחצי ובשק החלמון לאחר חמישה שבועות. פעימות הלב מובחנות לאחר שישה שבועות היריון. העובר מובחן וניתן למדידה בתזמון של חמישה חודשים וחצי.

גונדוטרופין כוריוני אנושי (HCG‏, Human Chorionic Gonadotropin)

ה-HCG הוא הורמון (Hormone) המופרש מהשלייה לאחר הביוץ ובמהלך ההיריון. תפקידו לשמור על פעילות הגופיף הצהוב ולגרות אותו לייצר את שני הורמוני המין הנשיים: Estrogen ו-Progesterone, השומרים על רירית הרחם, וחיוניים להתפתחות המוקדמת של העובר.

ההורמון מורכב משתי יחידות: Alpha – יחידה המצויה גם בהורמונים אחרים; ו-Beta – יחידה ייחודית להורמון ה-HCG.

מנגנון פעולה

יחידת ה-Beta של הורמון זה משמשת את מרבית הבדיקות הכימיות לגילוי היריון. בדיקה זו תיתכן בדם או בשתן, בתזמון של לפחות שישה או תריסר יום מזמן ההפריה.

הבדיקה יכולה להיעשות מרגע שנראה איחור במחזור החודשי מאחר שמועד המחזור הוא כשבועיים לאחר ההתעברות.

הבדיקה מורכבת מנוגדן ל-Beta-HCG הקשור מצדו האחד לסמן שהוא לרוב מולקולת (Molecule) צבע. אם Beta-HCG נמצא בדם או בשתן הוא יקשר לנוגדן ותוביל להופעה של הצבע.

תוצאות

בדיקת דם

הבדיקה יכולה להיות איכותית - כלומר חיובית או שלילית, או כמותית - ריכוז החלבון בדם.

ריכוז החלבון בדם מצביע באופן גס על השלב בהיריון - רמת החלבון בדם אמורה להכפיל את עצמה כל יומיים שלושה במשך השבועות הראשונים של היריון תקין.

במרבית המעבדות רמת חלבון מעל 10 מילי-יחידות למיליליטר מוגדרת כתוצאה חיובית.

לעיתים ימצא ריכוז חלבון שאינו מוגדר כתוצאה שלילית, אך אינו תואם את השבוע המוערך. מצב זה יכול להצביע על אחת משלוש האפשרויות:

  • היריון צעיר מאוד שנבע מביוץ מאוחר
  • היריון אשר אינו מתפתח באופן תקין
  • היריון חוץ רחמי

בכל מקרה של העדר התאמה בין ריכוז החלבון לשבוע המוערך יש להמשיך בירור.

בדיקה ביתית

בדיקות היריון ביתיות ניתנות לרכישה בכל בתי מרקחת ורשתות הפארם ללא צורך במרשם רופא. ישנו שוק גדול של בדיקות היריון ביתיות וההבדל בין רובן הוא בעיקר במחיר וברמת הרגישות, כאשר מנגנון הפעולה נותר זהה.

הבדיקה נעשית באמצעות הטלת שתן לתוך כוסית וטבילת הצד הנכון של מקלון הבדיקה, על פי ההוראות.

בדיקת ההיריון הביתית בודקת את ריכוז החלבון Beta-HCG בשתן ונותנת תשובה איכותית (חיובית או שלילית) תוצאות הבדיקה מתקבלות לרוב בתוך מספר דקות.

הבדיקה קלה לביצוע ואמינה וניתנת לביצוע בשלב מוקדם מאוד, החל מ-10 ימים לאחר ההפריה; כלומר כ-3-2 ימים לפני מועד המחזור הצפוי.

הסימן לתוצאה חיובית יהיה בדרך כלל פס, פלוס (+), או אפילו מילים ( "Pregnant" – בהיריון, או "Non pregnant" – לא בהיריון).

רוב החברות ממליצות על ביצוע בדיקה חוזרת כעבור מספר ימים, ללא קשר לתוצאה.

ביצוע בדיקת היריון בשעות הבוקר מומלצת לקבלת תוצאות אמינות יותר. זאת מאחר שבמהלך הלילה ההורמון HCG מצטבר בגוף וריכוזו בשתן הראשון של הבוקר יהיה גבוה בהרבה מאשר ביתר שעות היום.

רוב הבדיקות בעלות 'פס בקרה' בחלון התוצאות אשר מסמל על תקינות הערכה. חשוב לשים לב להופעתו של פס הבקרה, מאחר שהעדרו מסמן כי הבדיקה אינה תקינה ואין ליחס משמעות לתוצאותיה.

אמינות

מחקרים הראו כי הבדיקות הביתיות הראו רמת דיוק של 97 אחוזים בידיים מקצועיות. בשימוש ביתי עם זאת רמת הדיוק יורדת ל-75 אחוזים.

תוצאה חיובית שגוייה

לרוב תוצאה חיובית היא חד משמעית והסיכוי לשגיאה הוא נמוך. עם זאת תוצאה שגוייה עלולה להתקבל במצבים מסוימים:

  • מרבית התרופות, ובכללן גלולות למניעת היריון ואנטיביוטיקות (Antibiotics), אינן משפיעות על תוצאת הבדיקה. אלכוהול וסמים גם הם אינם בעלי השפעה על תוצאת הבדיקה. התרופות היחידות העלולות להשפיע על תוצאת הבדיקה הן תרופות המכילות את ההורמון HCG – תרופות הניתנות לטיפול בהפרעות פוריות
  • רקמות מסוימות מסוגלות להפריש HCG בנשים שאינן הרות, אך הכמות המופרשת באופן תקין נמצאת מתחת לטווח הזיהוי של הבדיקה
  • כמחצית מההפריות אינן מסתיימות בהיריון. תשובה חיובית בבדיקה ללא היריון אמיתי מכונית 'היריון כימי'
  • בבדיקות מסוימות התאדות השתן עלולה ליצור פס שיכול להיות מפוענח כתוצאה חיובית. מסיבה זו יש חשיבות לבדיקת התוצאות במסגרת הזמן שצויינה בהוראות הייצרן

תוצאה שלילית שגוייה

תוצאה שלילית שגוייה היא שגיאה נפוצה יותר. לרוב ככל שגיל ההיריון מתקדם יותר הסיכוי לשגיאה קטן

רמות ה-HCG הולכות ועולות עם גיל ההיריון, אך ישנו שוני בכמות המיוצרת על ידי כל אישה. משמעות הדבר היא שלעיתים ריכוז ההורמון בדם או בשתן בעת הבדיקה אינו גבוה דיו לזיהוי בבדיקה.

תוצאה שלילית שגוייה נפוצה בעיקר בבדיקות מוקדמות.

ביבליוגרפיה

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר ליאור גל