האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

בקע הטבור - Umbilical hernia

מתוך ויקירפואה

כותרתבקעים.jpg
עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק בקעים
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםבקע

הבקע הטבורי הוא השכיח מבין הבקעים של דופן הבטן (איור 24.12). במבוגר הבקע הטבורי נגרם בדרך כלל עקב עלייה בלחץ התוך בטני, כמו בזמן הריון או הריונות חוזרים, לידות מאומצות, מיימת עקב שחמת הכבד, השמנת יתר או נוכחות שאתות בבטן.


איור 24.13: בקעים בדופן הבטן

תסמינים קליניים

החולה מספר בדרך כלל על בליטה שהופיעה בטבור; לעתים רחוקות המקום רגיש. כאשר לחולה יש כאבים הם נובעים מכליאת אומנטום העובר תהליך איסכמי בתוך השק. זו הסיבה השכיחה לניתוחים דחופים בחולים אלה. במקצת מהחולים הבקע גדל לממדים גדולים.

בבדיקה ניתן למשש גוש באזור הטבור, ואפשר למשש היטב את צוואר הבקע ואת דופן הבטן. לרוב, הפתח הוא קטן ולכן האומנטום הכלוא בתוכו אינו ניתן להחזרה.

טיפול

הגישה הניתוחית לבקעים אלה היא דרך חתך רוחבי מעל או מתחת לטבור, הפרדה בין הטבור לשק השבר, הפרדת שק השבר מהפתח בדופן הבטן, הכנסת תוכנו לבטן וכריתת השק. השחזור נעשה בעבר לפי הטכניקה שתוארה על-ידי Mayo. בטכניקה זו מביאים את העלה התחתון של החיתולית (פסציה, Fascia) מהשוליים התחתונים של הפגם בדופן הבטן אל מתחת לשוליים העליונים, כך שהפגם בדופן הבטן מכוסה כולו על-ידי הפסציה מהעלה התחתון. מעל לעלה התחתון נתפר העלה העליון, כך שבסוף הניתוח הפגם מכוסה על-ידי שני העלים של הפסציה. את תיקון הנזק ניתן לבצע לרוחב או לאורך הפתח בפסציה. יש הטוענים שהתיקון לאורך פתח הפסציה הינו פיזיולוגי יותר מהתיקון לרוחב (איור 25.13).

איור 25.13: התיקון על-שם Mayo
א. הפתח בפסציה;
ב. תפרים בצורת האות ח;
ג. העלה השמאלי מובא אל מתחת לעלה הימני בזמן קשירת התפרים;
ד. העלה הימני מכסה את העלה השמאלי ונתפר שם

כאשר הבקע הוא גדול מאוד ולא ניתן לקרב את שולי הפסציה ללא מתח יש לשחרר את הפסציה מעל שריר הבטן הישר (רקטוס, Rectus abdominis) על-ידי חתך אורכי מעל שני הרקטוסים, לקלף את הפסציה הפנימית מעל הרקטוס ולסובבה פנימה, כך שתכסה על הפגם בדופן הבטן. את העלה האחד תופרים לשולי הפסציה של הפגם מהצד השני ואת העלה הנותר מסובבים גם פנימה מעל פני העלה הקודם, כך שמתקבלת סגירה בשתי שכבות (איור 26.13).

איור 26.13: מבט בחתך רוחבי של התיקון על-שם Mayo

טכניקה המקובלת כיום היא תיקון הפגם בעזרת רשת הנפרסת לרוחב כל הפגם בדופן הבטן ונתפרת לשולי הפסציה. בין החורים של הרשת צומחת רקמה פיברוטית הגורמת לחיזוק הדופן. טכניקה זו ניתן לבצע גם בשיטה לפרוסקופית בה מוחדר הלפרוסקופ לתוך חלל הבטן לאחר ניפוח הבטן תוכן הבקע מוחזר לחלל הבטן ורשת נפרשת על הפתח ומקובעת בעזרת סיכות.

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא