מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

גודל מנת המזון והשפעתו על הבריאות - Portion size and health significance

מתוך ויקירפואה


גודל מנת המזון והשפעתו על הבריאות
Portion size and health significance
יוצר הערך ד"ר סיגל אילת-אדר
 


גורמים רבים במגפת ההשמנה עומדים על דוכן הנאשמים: אכילה בחוץ, זמינות המזון ועלותו הנמוכה, ריכוז קלוריות גבוה ועלייה בגודל מנת ההגשה.

כל אדם אוכל כ- 1,800 פעמים בשנה, ובכל פעם עליו לעשות החלטות בנוגע לגודל המנה: כמה דגנים לשים בקערה בבוקר, אם לקחת כריך קטן או גדול לארוחת העשר וכמה תוספת לאכול בארוחה העיקרית.
את הגורמים לעלייה בגודל המנה אפשר לחלק לשתי קטגוריות: הגדלת המנה כתוצאה מגורמים הקשורים במזון עצמו ועליה מסיבות חיצוניות שאינן קשורות במזון עצמו.

גורמים לעלייה בגודל מנה הקשורים במזון

עניין של טעם

סיבה עיקרית לאכילה מופרזת היא פשוט - הטעם. אנשים אוכלים יותר מאוכל האהוב עליהם. מזון טעים עלול להפריע למנגנון השובע, וכתוצאה מכך להוביל לצריכה גבוהה יותר ללא קשר לצרכים. מזון עתיר בקלוריות הוא לעתים קרובות גם טעים יותר, כך שהוא עלול להוביל להשמנה.

עיניים גדולות

אנשים מושפעים גם מהערכתם את כמות המזון הנדרשת להם על מנת לשבוע. במזון שאינו מוכר להם אנשים מתקשים להעריך את מידת השובע, ולכן לוקחים ממנו כמות גדולה יותר. במחקר שנערך, נחשפו שתי קבוצות למנת מזון באותו גודל, כשהמזון היה מוכר רק לקבוצה אחת. הנחקרים התבקשו להעריך עד כמה תשביע אותם המנה. אלה שהכירו את המזון העריכו שישבעו, לעומת אלה שלא הכירו את המזון והעריכו שלא ישבעו מהכמות. ייתכן שניתן ללמוד מכך, ובמזון חדש לבחור להיחשף לראשונה למנות קטנות יותר, עד להיכרות עם המזון ולהערכה מדויקת לכמות שזקוקים לה על מנת לשבוע.

החזרת גודל המנה לממדיה ה"טבעיים"

טעם המזון מול הערכת תחושת השובע שהוא יעניק משפיעים באופן דומה על גודל המנה. מודלים תלת-ממדיים משפיעים על היכולת של האנשים להעריך גודל מנה באופן מדויק יותר, וניתן להיעזר בהם. כשהציעו ל- 308 משתתפים ב- 25 מקומות עבודה שונים שתי אפשרויות לגדלי מנות שונים, 10% מהם אמנם בחרו במנה הקטנה יותר, אבל 20% מתוכם השלימו את הארוחה בקנייה נוספת בקפיטריה. השלמת הקלוריות נצפתה בארוחות העיקריות, אבל לא כשהציעו מנות קטנות יותר של חטיפים: במקרה זה הביאו המנות הקטנות יותר לצריכה נמוכה יותר.

נפח המנה

כשהשוו בין מזונות שונים באותו גודל מנה, שבאחד מהם היו יותר קלוריות, עלה כי 31% מהמשתתפים הושפעו מנפח המנה, אבל 75% הושפעו מכמות האנרגיה של המנה. כלומר: נפח המנה יכול להשפיע רק במעט על הערכת תחושת השובע הצפויה ממנות המכילות קלוריות שונות. מזונות מוצקים נמצאו קשורים באופן מדויק יותר להערכה קלורית.

צריכת משקאות ממותקים

לפי נתוני ה- National health and nutrition survey‏ (NHANES), צריכת אנרגיה ממשקאות מתוקים הוכפלה בארה"ב בין השנים 1965-2001. הסברה היא שחלק מתופעה זו נובע מכך שנוזלים פחות מעוררים שובע. יתרה מזאת - סוכרוז מעלה צריכת מזון באמצעות שינוי הנוירוטרנסמיטורים של דופאמין ואופיואידים. מכאן שנוזלים מתוקים מובילים לצריכת קלוריות גבוהה יותר באמצעות שני מנגנונים: נוזל שמעורר פחות שובע ממוצק וסוכר פשוט שמעודד אכילה. מכאן הסיקו החוקרים, שאחת הסיבות לעלייה בהשמנה בארה"ב היא המשקאות המתוקים.

גורמים המשפיעים על גודל המנה שאינם קשורים במזון

השפעה סביבתית

גורמים שנמצאו קשורים לגודל מנה ב- 5,000 ילדים בכיתות ה' היו: שעות צפייה רבות יותר בטלוויזיה, השכלה נמוכה יותר של ההורים ותכיפות גבוהה יותר של אכילת מזון מהיר.

מראה המזון

אנשים התבקשו להעריך כמה טעים מוס תות שנמצא על צלחות בצורות ובצבעים שונים. מזון שהוגש על צלחת לבנה הוערך כטעים יותר לעומת מזון שהוגש על צלחת כהה. עם זאת, לצורת הצלחת לא הייתה השפעה על הערכת מידת טעימות המזון.

עלות-תועלת

במחקרים אחדים נבדקה האפשרות לתמחר את המנה באופן יחסי לגודלה. במחקר אחד לא נמצאה השפעת מחיר על בחירת גודל המנה. במחקר אחר נמצא כי אנשים בעודף משקל בחרו מנות קטנות יותר בעקבות מחיר יחסי לגודל המנה. ייתכן שאנשים בעודף משקל מודעים יותר לחשיבות הכמות הנאכלת. כשמוצגת בפניהם אפשרות בחירה במחירים שונים, הם מעדיפים את המנה הקטנה, ואילו אנשים בעלי משקל תקין אינם מודעים לכך.

אריזה

37 סטודנטים קיבלו קרקרים בכמות של 400 קלוריות לאכילה בזמן צפייה בטלוויזיה. חציים קיבלו את הקרקרים באריזה אחת, וחציים קיבלו ארבע אריזות של 100 קלוריות בכל אריזה. המשתתפים שקיבלו ארבע אריזות קטנות אכלו בממוצע 75 קק"ל פחות בהשוואה לאלה שקיבלו אריזה אחת (0.01>P). גם במחקר זה, צריכת הקלוריות הנמוכה ביותר נמדדה בקרב המשתתפים שהיו בעודף משקל. כל המשתתפים העריכו את צריכת הקלוריות כנמוכה ב- 60% או יותר מהמציאות. כשהשוו בין אכילת שני סוגי מארזים: באחד חטיף שוקולד אחד ובאחר שני חטיפים, בשני המקרים נאכלה תכולת האריזה באותו יום, ללא קשר לכמות שבתוכה. החוקרים מסיקים שבניגוד למה שקורה בארוחות עיקריות, נראה שניתן להקטין צריכה קלורית מחטיפים באמצעות הקטנת גודל המנה.

דרכים להימנעות מהגדלת מנות המזון

כדי להימנע מהגדלת המזון מהגורמים שהוזכרו לעיל, אפשר לפעול בשתי דרכים:

 1. מיקוד פנימי: היכרות עם גודלי מנה דרך מודלים תלת-ממדיים, ניהול ותכנון התפריט תוך מחשבה מה גודל המנה שתשביע, הימנעות משתייה מתוקה והחלפת מנות רגילות במנות דלות-קלוריות באותו הנפח.
 2. מיקוד חיצוני: המתייחס לעזרה שהתעשייה יכולה להציע כדי לעזור בניהול התפריט, כמסוכם בתרשים 1.
תרשים 1: United Plates of America
מיקוד פנימי
 • מזון טעים עלול להפריע לסימני השובע, וכתוצאה מכך מוביל לצריכה קלורית גבוהה
 • הכמות שאנשים חושבים שתשביע אותם, קטנה יותר במזונות המוכרים להם
 • נפח המנה יכול להשפיע רק במעט על הערכת תחושת השובע הצפויה ממזונות המכילים כמויות שונות של קלוריות לאותו נפח
 • מזון מוצק מביא להערכה קלורית מדויקת יותר, נוזלים מתוקים מובילים לצריכת קלוריות גבוהה יותר
 • מודלים תלת-ממדיים משפיעים על היכולת של אנשים להעריך גודל מנה ביתר דיוק
מיקוד חיצוני
 • השכלה גבוהה יותר של ההורים, הפחתת שעות צפייה בטלוויזיה והימנעות מאכילת מזון מהיר קשורים לגודלי מנה קטנים יותר
 • צלחת לבנה משפיעה על הערכת המזון כטעים יותר
 • מחיר יחסי לגודל המנה משפיע על בחירת מנות קטנות יותר (בקרב אנשים בעלי עודף משקל)
 • אריזות קטנות יותר עשויות להשפיע על הקטנת המנה בחטיפים (אך לא כך בארוחות)

ביבליוגרפיההמידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר סיגל אילת-אדר, דיאטנית קלינית ואפידמיולוגית, המכללה לחינוך גופני בוינגייט ואוניברסיטת תל אביב (יוצר\י הערך)