האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

דיכאון - טיפול בהיפריקום - Depression - treatment with Hypericum perforatum

מתוך ויקירפואה


צמח ההיפריקום והטיפול בדיכאון
'
Saint John's wort flowers.jpg
צמח ההיפריקום
יוצר הערך ד"ר ערן בן אריה וד"ר אלון רשף
TopLogoR.jpg
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםדיכאון

הטיפול בהיפריקום (צמח הפרע המחורר, Hypericum Perforatum) לטיפול במצב רוח ירוד הוא עתיק יומין ומסתמך על דוקטרינות החותמות ברפואה המסורתית והטיפול של דומה בדומה. החל משנות ה-60 של המאה ה-20 התגבשה במרכז אירופה הכרה בסגולות הטיפול של הצמח בדיכאון בחומרה קלה-בינונית. בישראל משווקים מספר תכשירי היפריקום, החל מצמח למרתח תה וכלה בתרופת מרשם (t:Remotiv‏ ZE117)

רקע היסטורי בנוגע לטיפול בהיפריקום

איכות האור הקורנת מפרחיו הצהובים של ההיפריקום הזקוף נקשרה ביוון העתיקה לריפוי של מי שנפשו מתכנסת בחשיכה (מכאן גם שמו של הצמח Hyper-Icon, בבחינת "איקונה שמעל"). ברפואת ימי הביניים באירופה שימש הצמח גם בהתוויות חיצוניות (למשל, כטיפול בחבלה וכאב סכיאטי (Sciatic pain)) ובמאה ה-19 ניתן לזהות שימוש המכוון לטווח של מחלות נפש, החל מהיסטריה וסומטיזציה וכלה בדיכאון.

שימוש בהיפריקום כטיפול בדיכאון

החל משנות ה-60 של המאה ה-20 התגבשה במרכז אירופה הכרה בסגולות הטיפול של הצמח בדיכאון בחומרה קלה-בינונית. המלצה בזכות הטיפול בהיפריקום בהתוויה זו פורסמה על ידי הוועדה המקצועית בגרמניה ברפואת צמחים, Commission E, ובהמשך על ידי הגופים המקצועיים ברפואת צמחים בשוק האירופי המשותף ובארה"ב [1].

מחקרים בנוגע לשימוש בהיפריקום כטיפול בדיכאון

 • מחקרים מבוקרים ואקראיים פורסמו בתחילה בעיקר בשפה הגרמנית, וזכו לתהודה בספרות האנגלית באיחור של יותר מעשור שנים. מאמר המפתח פורסם ב-BMJ ‏(British Medical Journal) בשנת 1996 ע"י Linde ועמיתיו שערכו מטה-אנליזה של 23 מחקרים מבוקרים אקראיים שבהם השתתפו 1,757 מטופלים, וסיכמו כי היפריקום במינונים שנבדקו (לרוב 300 מ"ג 3 פעמים ביום) יעיל יותר מאינבו בטיפול בדיכאון קל-בינוני [2].
 • במחצית השנייה של שנות ה-90 פורסמו מחקרים נוספים שהצביעו על יעילות הטיפול בהיפריקום גם בהשוואה לנוגדי דיכאון אחרים (בתחילה נבדקו נוגדי דיכאון טריצקלים ולאחר מכן מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים (SSRIs) ‏Selective Serotonin Reuptake Inhibitor)) לרבות במטופלים שטופלו בדיכאון ברפואה ראשונית בקהילה.
 • בתחילת שנות ה-2000 פורסמו שני מחקרים מבוקרים גדולים ב-JAMA‏ (Journal of the American Medical Association) שלא הצביעו על יעילות הטיפול בהיפריקום בדיכאון מאז'ורי (Major depression) בהשוואה לאינבו [3] ובהשוואה ל-SSRI (הן היפריקום והן Sertraline לא היו יעילים יותר מאינבו) [4].
 • מחקרים מבוקרים שפורסמו בשנים לאחר מכן שבו והדגימו עדיפות בטיפול של היפריקום בהשוואה לאינבו וביעילות הדומה ליעילות SSRIs.
 • מחקר מפתח פורסם בשנת 2005 ב-BMJ ע"י צוות חוקרים גרמנים שבחנו את יעילות הטיפול בהיפריקום במטופלים במרפאות פסיכיאטריות ראשוניות שסבלו מדיכאון חריף בחומרה בינונית-קשה, והצביעו על יעילות דומה של היפריקום בתכשיר WS 5570 בהשוואה ל-Paroxetine[5].
 • בשנת 2008 פרסמה קבוצת חוקרים בראשות Linde עדכון מטעם קבוצת קוקריין (Cochrane) המתייחס למחקרים שבחנו את היעילות ואת הבטיחות של שימוש בהיפריקום בטיפול בדיכאון במבוגרים. החוקרים ניתחו 37 מחקרים מבוקרים אקראיים, מהם ב-26 נבדק היפריקום בהשוואה לאינבו וב-14 - בהשוואה לטיפולים תרופתיים מקובלים. החוקרים בחנו את מידת היעילות של הטיפול בהיפריקום בהשוואה לאינבו או לנוגדי דיכאון טריציקלים ול-SSRI באמצעות מדד RR‏ (Response Rate Ratio), ומצאו כי במחקרים מבוקרי אינבו שבהם הטיפול ניתן לדיכאון מאז'ורי שיעור התגובה היה מינימלי ב-6 מחקרים גדולים (RR=1.15) וגבוה יותר ב-6 מחקרים קטנים (RR=2.06). במחקרים אחרים שלא הוגבלו לטיפול בדיכאון בחומרה של דיכאון מאז'ורי (Major), נמצאו שיעורי תגובה גבוהים יותר (RR=1.7-6.1). שיעור התגובה בהשוואה של היפריקום לטיפול בנוגדי דיכאון טריציקלים ו-SSRIs היה דומה (0.93 ו-1.03 בהתאמה). במחקרים אלה שיעור הנבדקים שהפסיקו את השתתפותם במחקר עקב תופעות לוואי היה נמוך יותר במטופלים בהיפריקום בהשוואה לנוגדי דיכאון טריציקלים ול-SSRIs. החוקרים הדגישו את השונות הניכרת בתכשירי היפריקום בשוק ואת העובדה שניתוח המחקרים מתייחס רק לסוגי התכשירים שנבדקו במחקר. החוקרים לא בחנו בניתוח היבטי בטיחות את הנושא המרכזי של תגובות בין תרופתיות (אינטראקציות) בין היפריקום לתרופות אחרות.

בטיחות השימוש בהיפריקום

היפריקום אומנם ניחן בפרופיל נמוך מאוד של תופעות לוואי, אך קיימות כיום עדויות לגבי תגובות בין תרופתיות משמעותיות של הצמח עם מגוון תרופות, כגון: Simvastatin, ‏Digoxin, ‏Verapamil, ‏Coumadin‏ (Warfarin), ‏Ciclosporin, תרופות לטיפול ב-HIV‏ (Human immunodeficiency virus), כימותרפיות שונות, גלולות למניעת היריון ותרופות פסיכיאטריות שונות. כמו כן, לא נבחנו השפעות שליליות של ההיפריקום, כגון: תגובה מאנית (היפוך) בחולה הסובל מדיכאון. נקודה זו חשובה במיוחד מכיוון שלתרופות צמחיות דימוי של תרופה בטוחה יותר, בבחינת "לא יועיל, לא יזיק".

שימוש בהיפריקום בישראל

בישראל משווקים מספר תכשירי היפריקום, החל מצמח למרתח תה וכלה בתרופת מרשם (Remotiv‏ ZE117) שנבדקה במספר מחקרים מבוקרים ומאופיינת בפחות תגובות בין תרופתיות בהשוואה לתכשירי היפריקום אחרים.

שאלות העולות בנוגע לשימוש בהיפריקום

השימוש בהיפריקום בהקשר של טיפול בדיכאון במרפאה בקהילה מעלה מספר שאלות: האם הטיפול הוא שווה ערך לטיפול ב-SSRIs? האם להיפריקום התוויות נוספות פרט לדיכאון, כגון: הפרעות חרדה, בדומה ל-SSRIs? באילו מצבים יש להעדיף את הטיפול האחד על פני האחר? האם הסתייגות של המטופל מטיפול "כימי" הוא שיקול בהעדפה של הטיפול הצמחי? האם קיים הבדל עקרוני בין תפיסת הטיפול של המטופל לגבי "תרופה" לבין תפיסתו לגבי תכשיר צמחי? האם ניתן להתייחס לטיפול הצמחי גם ברמה מטפורית-טיפולית מעבר לפעילות הפרמקולוגית?

ימים יגידו עד כמה נשכיל לשלב את הטיפול הצמחי, כמו גם הפרמקולוגי, בהקשר אינטגרטיבי של היבטי יעילות-בטיחות-אינטרקאציות-רפואה מבוססת ראיות ((EBM)‏ Evidence based medicine), המשולבים בגישה הממוקדת במטופל ובתקשורת בין מטפל ומטופל.

ביבליוגרפיה

 1. The Complete German Commission E Monographs, Therapeutic Guide to Herbal Medicines, 1st ed. 1998, Integrative Medicine Communications, pub; Bk&CD-Rom edition 1999
 2. Linde K, Ramirez G, Mulrow CD, et al. St John's wort for depression--an overview and meta-analysis of randomised clinical trials. BMJ 1996;313(7052):253-258
 3. Shelton RC, Keller MB, Gelenberg A, et al. Effectiveness of St John's wort in major depression: a randomized controlled trial. JAMA 2001;285(15):1978-1986
 4. Hypericum Depression Trial Study Group. Effect of Hypericum perforatum (St John's wort) in major depressive disorder: a randomized controlled trial. JAMA 2002;287(14):1807-1814
 5. Szegedi A, Kohnen R, Dienel A, et al. Acute treatment of moderate to severe depression with hypericum extract WS 5570 (St John's wort): randomised controlled double blind non-inferiority trial versus paroxetine. BMJ 2005;330(7490):503

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר ערן בן אריה, היחידה לרפואה משלימה ומסורתית, המחלקה לרפואת המשפחה, חיפה, יו"ר החברה הישראלית לרפואה משלימה בהסתדרות הרפואית הישראלית, מנהל התוכנית לרפואה משולבת באונקולוגיה, מרפאת לין, מחוז חיפה וגליל מערבי, שירותי בריאות כללית; ד"ר אלון רשף, מחלקה פסיכיאטרית, מרכז רפואי העמק, עפולה


פורסם בכתב העת לרפואת המשפחה, אפריל 2009, גיליון מס' 147, מדיקל מדיה