האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

הפטיטיס C - טיפול במטופלים עם אי ספיקת כליות כרונית - Hepatitis C - treatment in chronic kidney disease patients

מתוך ויקירפואה


הפטיטיס C - טיפול במטופלים עם אי ספיקת כליות כרונית
Hepatitis C - treatment in chronic kidney disease patients
HCV EM picture 2.png
וירוס ההפטיטיס C
שמות נוספים הטיפול בהפטיטיס C במטופלים עם אי ספיקת כליות כרונית
יוצר הערך ד"ר הלנה קצמן
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – הפטיטיס C, פגיעה כלייתית

אפידמיולוגיה

השכיחות המוערכת של הפטיטיס C‏ (Hepatitis C) בישראל היא בין 0.7 ל-1 אחוז מהאוכלוסייה הכללית.

אטיולוגיה

הימצאות של HCV ‏(Hepatitis C Virus) מחמירה באופן משמעותי את הפרוגנוזה (Prognosis) של חולי CKD (מחלת כליה כרונית), תורמת להידרדרות התפקוד הכלייתי ומפחיתה את הסיכויים להשתלת כליה מוצלחת[1]. ריפוי של הפטיטיס C‏ (Sustained Viral Response -‏SVR) מוריד תחלואה ומעלה את שרידות המטופלים.

קליניקה

בין נגיף ה-HCV‏ למחלת כליה כרונית (CKD) קיים קשר כפול: מחד גיסא, הפטיטיס C גורם לפגיעה כלייתית דרך תופעות חוץ כבדיות, כגון: קריוגלובולינמיה ‏(Cryoglobulinemia) ו-‏Membrano-proliferative glomerulonephritis ודרך עלייה בשכיחות של תנגודת לאינסולין וסוכרת[2][3]; מאידך גיסא, למטופלים עם CKD קיים סיכון מוגבר של עד 15 אחוזים להידבקות ב-HCV‏[4], עם עלייה בשכיחות של HCV במטופלי המודיאליזה (Hemodialysis) בישראל.

אבחנה

הטיפול התרופתי

טיפול ב-HCV במטופל עם CKD היה קשה עד בלתי אפשרי בשל תופעות לוואי חמורות ביותר של טיפולים מבוססי Peg Interferon+ Ribavirin בחולים עם פגיעה כלייתית.

גם בעידן של התרופות החדשות להפטיטיס C, הטיפול בחולי CKD מהווה אתגר טיפולי. אי ספיקת כליות חמורה [(CCT (Creatinine Clearance Test מתחת ל-30] מהווה התוויית נגד לטיפול בתכשירים מבוססי Sofosbuvir, כגון: Harvoni ו-Sovaldi, בשל פינוי כלייתי של מטבוליטים (Metabolits) של התרופה[5].

מבין התרופות אשר נכנסו לסל התרופות עבור טיפול בהפטיטיס C, רק שני תכשירים נמצאו מתאימים לשימוש במטופלים עם CKD.

Dasabuvir‏ (Exviera) - לא עוברים פינוי כלייתי ולכן, על פי מחקרים פרמקוקינטיים (Pharmacokinetics), אינם דורשים התאמת מינון במטופלים עם פגיעה כלייתית בכל דרגות הקושי. במחקר RUBY-1‏[6], טופלו 20 חולים עם אי ספיקת כליות קשה [(GFR (Glomerular Filtration Rate פחות מ-30] בפרוטוקולים ללא Ribavirin ‏(7 חולים) ועם Ribavirin‏ (13 חולים). הטיפול נסבל היטב, לא גרם לתופעות לוואי מיוחדות והביא לריפוי מלא (‏SVR) ב-90 אחוזים מהחולים.

התכשיר Zepatir, אשר משלב שתי תרופות: Gazoprevir ו-Elbasvir, הראה תוצאות מצוינות במחקר C-Surfer‏[7]. מתוך 116 מטופלים עם אי ספיקת כליות קשה, כולל מטופלי המודיאליזה אשר טופלו ב-Zepatir, הגיעו 115 מתוכם להבראה מלאה (SVR של 99 אחוזים) עם פרופיל בטיחותי גבוה.

פרוגנוזה

מטופלים עם CKD נמצאים בעדיפות גבוהה לטיפול בהפטיטיס C, בשל עלייה משמעותית בתחלואה והתמותה באוכלוסייה זו. תרופות אנטי-ויראליות (Anti- viral) מסוגלות להביא להכחדה של הפטיטיס C גם בחולים עם אי ספיקת כליות קשה, בדרך בטוחה ויעילה.

דגלים אדומים

הערות שוליים

  1. Fabrizi F, et al., J Viral Hepat. 2014 May;21(5):314-24
  2. Tsui JI eat al., Arch Intern Med. 2007;167(12):1271-6.
  3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Factsheet 2014 (accessed August 2015)
  4. Aguirre Valadez J, et al. Ther Clin Risk Manag 2015; 11:329–338
  5. EASL Recommendations on Treatment of Hepatitis C. J Hepatol 2015.
  6. Pockros P, et al. Hepatology 2015; 62(suppl):716–717A.
  7. Roth D, et al. Lancet 2015; 386 (10003):1537-45


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר הלנה קצמן מנהלת שירות לטיפול במושתלי כבד, בית החולים איכילוב, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקיפורסם בכתב העת "Gastrology and liver disease", מאי 2016