האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

טיפול ביתר לחץ דם בעזרת עלי זית - Treatment of hypertension with olive leaves

מתוך ויקירפואה


טיפול ביתר לחץ דם בעזרת עלי זית
Treatment of hypertension with olive leaves
Olive-tree-leaf-0.jpg
עלי זית
יוצר הערך ד"ר ערן בן אריה וד"ר אלעד שיף
TopLogoR.jpg
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםיתר לחץ דם מערכתי

השימוש בזית (Olea europaea) למאכל ולטיפול רפואי מושרש בתרבויות הארץ והמזרח התיכון.

בסיפור המבול בספר בראשית מבשרים עלי הזית הנישאים אל תיבת נוח בפי היונה כי קלו המים מעל הארץ. ההפרדה הסימלית בין יסודות המים והאדמה, בין ציפה וכבידה, מתבטאת גם בתהליך ייצור שמן הזית שבמהלכו נפרד השמן מהמרכיב המימי. שמן הזית מזוהה עם מאור, חום וקדושה. עלי הזית, המעטרים את מנורת המקדש בסמלה של מדינת ישראל, מזוהים עם מסר של שלום ושגשוג וכמסגרת חיצונית המכילה את הליבה הפנימית.

עלי הזית מכילים פלבנואידים (Flavonoids) שונים ומרכיב בשם אולאורופין (Oleuropein) המקנה את הטעם מר. השימוש הרפואי בעלים מצוין בספרות הרפואית היוונית, במקורות היהודיים והערביים המסורתיים ובסקרים אתנו-בוטניים של מטפלים מסורתיים בישראל ובסביבתה.

השימוש העממי בטיפול בעלי הזית

השימוש המקובל הוא בחליטה ובבישול קצר של עלים. אפשרות רקיחה, שתוארה על ידי ד"ר מינה פראן, היא מירתח של 50 גרם עלים בתוך חצי ליטר מים על אש קטנה במשך 10 דקות, ומיצוי נוסף במים החמים במשך 20 דקות[1]. השימוש העממי-מסורתי בעלי הזית מקובל בתחום מחלות הלב וכלי הדם להורדת לחץ דם, בתחום הטיפול בסוכרת ובשיפור זרימת הדם אל הלב.

תימוכין מדעיים לטיפול בעלי זית

עד לא מכבר לא היו בנמצא תימוכין מדעיים לפעילות קלינית של עלי הזית בתחום איזון לחץ דם, אך בשנת 2008 פרסמה קבוצת חוקרים שוויצרית וגרמנית מחקר חלוץ שבחן את יעילותו של תכשיר המופק מעלי זית Benolea ‏(EFLA 943). המחקר נערך במתכונת פתוחה (Open study) וכלל 20 זוגות של תאומים מונוזיגוטיים עם יתר לחץ דם גבולי. אחד התאומים טופל בתכשיר עלי הזית במינון של 500 או 1,000 מ"ג למשך 8 שבועות, ואילו אחיו קיבל ייעוץ לגבי אורח חיים.

נמצא כי בזוגות התאומים, לחץ הדם של האחים שטופלו בתכשיר היה נמוך יותר בהשוואה לאח בקבוצת הביקורת. נרשם הבדל של 6 ממ"כ במדד הסיסטולי בנוטלי 500 מ"ג Benolea לעומת קבוצת הביקורת; בנוטלי 1,000 מ"ג Benolea הפער בלחץ הדם הסיסטולי מול קבוצת הביקורת היה 13 ממ"כ. ההבדל הממוצע בלחצי הדם הדיאסטוליים בין האחים התאומים היה קטן או שווה ל-5 ממ"כ.

בשתי קבוצות הטיפול פחתו גם ערכי ה - LDL‏ (Low density lipoprotein) בהשוואה לאחים שלא קיבלו טיפול בתכשיר. על אף מגבלות ברורות של המחקר, שכללו גודל מדגם קטן, היעדר אקראיות (רנדומיזציה) ואי שימוש באינבו (פלצבו) בקרב קבוצת הביקורת, מדובר במחקר ראשון המעיד על הפוטנציאל שיש לעלי הזית בהפחתת לחץ הדם בבני אדם.

מחקרים קודמים הצביעו על השפעה זו בבעלי חיים: באחד המחקרים בחנה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קהיר את השפעתו של תכשיר זהה על חולדות עם יתר לחץ דם[2].

בעבודת מעבדה שפורסמה בשנת 2008, נמצא כי מיצוי של עלי זית, שנוסה על לבבות ארנבת, גרם להפחתה בקצב הלב ובלחץ הסיסטולי בחדר השמאלי ולעלייה יחסית בזרימה בעורקים הכליליים. ניסויים בתאי שריר לב מרקמת חולדות הדגימו דיכוי ישיר והפיך של תעלות סידן מסוג L-Type‏[3].

המחקר המודרני בשימושים רפואיים בעלי זית ברפואה המסורתית הוא רק בראשיתו. ייתכן שהפוטנציאל הטיפולי של עלי הזית אינו מוגבל דווקא ליתר לחץ דם והיפרליפידמיה, אלא מתאים גם לטיפול בסוכרת. בשלב זה העדות מוגבלת למספר קטן של מחקרים בבעלי חיים[4], לדוגמה: מחקר מאוניברסיטת בגדד על מניעת תת סוכר בדם ועקה חמצונית בארנבות במודל סוכרתי[5].

השימוש הרפואי רב השנים בעלי הזית טרם נבדק במחקר קליני מבוקר בארץ. אפשר כי מחקר כזה יתמקד לא רק בפעילותו הביולוגית של עלה הזית, אלא גם בהקשר הרחב שבין המטופל הלא-מאוזן לסביבתו. שילוב של הליכה של המטופל אל עצי הזית הגדלים על צלע ההר, קטיף עצמי והכנת מירתח מהעלים יוכלו לשמש גם לאיזון הרוח ולמעורבות גדולה יותר של המטופל במעשה הטיפולי.

ביבליוגרפיה

  1. פראן מ. ספר רפואת הצמחים. יריד הספרים, ירושלים
  2. Khayyal MT, el-Ghazaly MA, Abdallah DM, et al. Blood pressure lowering effect of an olive leaf extract (Olea europaea) in L-NAME induced hypertension in rats. Arzneimittelforschung 2002;52(11):797-802.
  3. Scheffler A, Rauwald HW, Kampa B, et al. Olea europaea leaf extract exerts L-type Ca(2+) channel antagonistic effects. J Ethnopharmacol 2008;20:120(2):233-240
  4. Gonzalez M, Zarzuelo A, Gamez MJ, et al. Hypoglycemic activity of olive leaf. Planta Med 1992;58(6):513-515
  5. al-Azzawie HF, Alhamdani MS. Hypoglycemic and antioxidant effect of oleuropein in alloxan-diabetic rabbits. Life Sci 2006;78(12):1371-1377
  • Food Supplementation with an Olive (Olea Europaea L) Leaf Extract Reduces Blood Pressure in Borderline Hypertensive Monozygotic Twins

Perrinjaquet-Moccetti T, Busjahn A, Schmidlin C, et al. Phytother Res 2008;22(9):1239-1242

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר ערן בן אריה, היחידה לרפואה משלימה ומסורתית, המחלקה לרפואת המשפחה, חיפה, יו"ר החברה הישראלית לרפואה משלימה בהסתדרות הרפואית הישראלית; ד"ר אלעד שיף, מחלקה פנימית ב, המרכז הרפואי בני ציון, חיפה, המחלקה לרפואה משלימה אינטגרטיבית, אתיקה ומשפט, המרכז הבין-לאומי לבריאות, אוניברסיטת חיפה


פורסם בכתב העת לרפואת המשפחה, דצמבר 2008, גיליון מס' 145, מדיקל מדיה