מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

יד שרה - yad Sarah

מתוך ויקירפואה

Yad-sara.jpg

יד שרה (1976) היא עמותה ללא כוונת רווח המספקת ציוד רפואי-שיקומי ומגוון שירותים פרה-רפואיים נוספים. מטרת העמותה לאפשר, עד כמה שניתן, לאנשים עם קושי תפקודי להמשיך ולחיות בביתם ולא במוסדות בריאות וסיעוד, תוך שיפור איכות חייהם.

שירותי יד שרה ניתנים לאוכלוסיה רב-גילית המתמודדת עם מגוון מוגבלויות. כל שירותי יד שרה ניתנים לכל האוכלוסיה ללא תמורה או בהשתתפות חלקית בהוצאות. מערכות הבריאות והרווחה הממסדיות נעזרות מאוד בשירותי יד שרה ועל אף היותה עמותה המופעלת ע"י מתנדבים כשתקציבה ממומן מתרומות, הפכה יד שרה במרוצת השנים לחלק בלתי נפרד ממערכות אלו.

חשיבותה של יד שרה גדלה עם השנים. חידושי הרפואה גורמים לעלייה תלולה בתוחלת החיים. כתוצאה מכך, גדל בהתמדה מספרם של זקנים, כמו גם אוכלוסיית החולים הכרוניים הזקוקים לקבלת מענה לצרכיהם המיוחדים. גם מספר הילדים ואנשים צעירים בעלי צרכים מיוחדים המאריכים ימים גדל בהתמדה.

ממשלות בעולם המערבי מתמודדות עם מגמה זו ועם הוצאות הבריאות התופסות נתחים גדלים והולכים מתקציביהן. אשפוז קבוצות אוכלוסיה אלו במוסדות מתאימים - יקר מאוד. זאת ועוד, הניתוק מהבית והמשפחה פוגע במקרים רבים באיכות החיים ובעל השלכות סוציולוגיות (במשפחה ובחברה) וכלכליות שליליות.

תופעות גלובליות אלו לא פוסחות גם על ישראל. ממשלות ישראל הקימו מערכות טיפול מגוונות לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, אולם הפתרונות של משרדי הבריאות והרווחה – חלקיות ולוקות בחסר.

בד בבד עם המענה הממסדי, יש צורך בפתרון אשר ייתן מענה כולל לצרכים פיזיים ונפשיים של קבוצות אוכלוסיה אלו. בשלושת העשורים האחרונים הקימה יד שרה תשתית פיזית ואנושית המעניקה שירותי בית (homecare services) לאנשים המתמודדים עם קשיים תפקודיים. שירותים אלו מאפשרים המשך חיים בבית על אף המוגבלות, מעניקים איכות חיים, מקלים על בני המשפחה וחסכים כסף רב - למדינה ולפרט. בפעילותה חוסכת יד שרה מאות מיליוני דולר בשנה במניעת ימי אשפוז ובמתן אפשרות לחולים ובני משפחותיהם לשוב לעבודה ולשגרת חייהם.


שירותי יד שרה

השאלת ציוד רפואי-שיקומי

150 סוגים שונים של מכשירים רפואיים – שיקומיים מושאלים חינם לכל פונה. ניתן לשאול מכשירים אורטופדים, ציוד ליולדות ותינוקות, אביזרים לחדר השינה, לאמבטיה, לשירותים ועוד ועוד. מחלקה מיוחדת משאילה מזקקי חמצן ומכשירים נוספים למתקשים בנשימה. מאות מכשירים מושאלים בכל שנה בכל סניפי יד שרה.

מוקד מצוקה - ביטחון, סביב השעון

מוקד המצוקה מעניק לאנשים מבוגרים או חולים ולבני משפחותיהם ביטחון ושלוות נפש. השירות פועל 24 שעות ביממה בכל ימות השנה.

המנוי עונד על ידו לחצן, ובלחיצה קלה הוא יכול לשוחח עם המוקדן מכל מקום בדירתו. עם הלחיצה מופיעים על צג המחשב פרטיו האישיים והרקע הרפואי של המנוי, המסייעים למוקדן להזעיק את העזרה הנחוצה. במסגרת השירות, זכאים המנויים להצטרף לשירותיים רפואיים מגוונים בעלות מיוחדת.

נכוניות - נגישות, ניידות, מעורבות

שירות הנכוניות של יד שרה מסיע אנשים המרותקים לכיסא גלגלים ומאפשר להם להיות פעילים ומעורבים יותר בחיי הקהילה. הנכוניות מקנות לנוסע ניידות על פי צרכיו הייחודיים וגישה נוחה ובטוחה, ללימודים ועבודה, לאירועי תרבות וחברה, לבדיקות ולטיפולים רפואיים ואירועים משפחתיים. הנסיעות מסובסדות ע"י יד שרה.

מרכזי תצוגה וייעוץ

מרכזי התצוגה והייעוץ תוכננו ועוצבו כדירות לדוגמא המציגות אביזרי עזר ושיקום לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, בבית ובסביבתו. במרכזי התצוגה ניתן למצוא פתרונות למגוון רחב של צרכים יום יומיים ביניהם נגישות וניידות, ישיבה נכונה ומעברים, קשיים בלבוש, ברחצה, או באכילה והתמודדות עם ביצוע עבודות בית שונות. במרכזים ניתן גם לקבל מידע על אפשרויות סיוע – ממסדיים והתנדבותיים. במרכזי התצוגה צוות מתנדבים מקצועי ומיומן העונה לשאלות תוך מתן הדרכה אישית.

דעת מרכז מידע רפואי - מידע רפואי לכל, בחינם

מרכז "דעת", הוא שירות מידע רפואי, ייחודי מסוגו. המרכז מעניק מידע מקצועי, אמין ומעודכן בכל נושא רפואי ובריאותי.

במרכז דעת פועלים בהתנדבות רופאים, אחיות, מטפלים מכל התחומים, מידענים ואנשי מדע. הצוות של "דעת" מסייע לחולים ולבני משפחותיהם לדעת יותר על מצבם הבריאותי, ללמוד על התהליך הטיפולי ולהשתתף בהחלטות על גופם ועל חייהם, מתוך אמונה שהידע תורם להתמודדות ומסייע בתהליך ההחלמה.

שיקומון - הזדמנות לחיים חדשים

השיקומון הוא מרכז יום ייחודי המקנה למשתקמים עד גיל 65 אשר מיצו את אפשרות השיקום בבתי החולים ואינם מטופלים במסגרות אחרות. בשיקומון ניתנת למשתקמים הזדמנות חדשה לשיפור היכולות התפקודיות, הרגשיות והקוגניטיביות שלהם. מתנדבים מסורים, לצד אנשי מקצוע מיומנים, יוצרים בשיקומון סביבה תומכת ואוהבת ומסגרת חברתית המהווה גשר לסביבה ומסייעת במניעת ניתוק והסתגרות.

מרפאת שיניים לגיל הזהב - גם עד הבית

מרפאת גיל הזהב מעניקה טיפולי שיניים משמרים ומשקמים לאוכלוסייה מבוגרת, ומתמחה בבעיות ייחודיות לגיל השלישי, לצד טיפולי השיניים השגרתיים. במרפאה ציוד חדשני הכולל מכשיר לייזר המונע כאבים והרדמה ומכשיר רנטגן פנורמי. המרפאה פועלת בשיתוף בית הספר לרפואת שיניים של "הדסה" וכל הרופאים במרפאה –מתנדבים.

בנוסף, מרפאת השיניים הניידת של יד שרה מספקת טיפולי שיניים לחולים, נכים, קשישים ומרותקים לביתם אשר אינם מסוגלים להגיע למרפאה.

בית הלנה - משחקיה לילדים עם צרכים מיוחדים - טיפול והעשרה תוך כדי משחק

המשחקייה היא מרכז העשרה והדרכה לילדים בעלי צרכים מיוחדים, בה תועלות המשחק פועלות בשילוב עם ראיה הוליסטית של הילד, כישוריו וצרכיו המיוחדים והקשר עם ההורים ובני המשפחה.

המשחקייה מיועדת לתינוקות ולילדים עד גיל 12.

הפעילות במשחקיה נערכת בחמישה מוקדים: אולם מתקנים, חדר משחקים, חדר דמיון וחדר מחשב. בתום המפגש שואלים הילדים משחקים, ספרים ותקליטורים, להמשך פעילות בבית. להורים ניתנות הרצאות וסדנאות העשרה.

שירותי בית וקהילה

תעסוקה יוצרת למרותקי בית

מעבר לקשיי ההתמודדות עם מחלה, עול הזקנה או מצב בריאותי לקוי, חוסר היכולת לצאת מהבית גוזר על המרותק דכדוך, בדידות ושעמום. מתנדבים של יד שרה מבקרים חולים קשים ומרותקים לביתם ומאתגרים את החולה בפעילויות משותפות המחזקות את הצד הבריא שלו או שלה.

חוגים לבני גיל הזהב

חוגים במגוון נושאים, המיועדים לבני הגיל השלישי מקנים ידע, מסבים הנאה וגורמים לקשישים רבים לצאת מהבית ולהכיר חברים.

תיקוני בית קלים

נסתם הכיור? הברז מטפטף? נשרפה נורה? בעלי מקצוע מתנדבים יבקרו בביתכם ויבצעו תיקונים קלים בעלות מינימאלית ובתוספת עלות החלפים. השירות ניתן באזור ירושלים.

תיעוד סיפורי חיים

כוחו של סיפור החיים טמון ביכולת להפגיש את האדם עם עברו, הישגיו, הכוחות שהיו לו וגם עם משפחה וחברים מתקופות אחרות בחייו.

בסדרה של מפגשים שבועיים מגולל המספר את סיפור חייו וזוכה לקשב ולהכוונה מצד המראיין. הסיפור מוקלט ומשובצים בו תמונות וקטעי זיכרונות מחיי המספר. כל אלה נכרכים בחוברת שהופכת למזכרת אישית וייחודית עבור המספר ובני משפחתו.

יד ריבה - ייעוץ משפטי לקשישים

עורכי דין מתנדבים מעניקים לקשישים ייעוץ משפטי ושירותים משפטיים בתחומים מגוונים, ביניהם: אפוטרופסות, תביעות כלכליות, צוואות, דיני עבודה, צווי ירושה, דיני משפחה וסכסוכי שכנים. השירות ניתן בשיתוף עמותת "יד ריבה".

קישורים חיצוניים