האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

מתיחת גוף - Body lift

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף מתיחת גוף לדף הנוכחי.


מתיחת גוף
Body lift
Clinica Planas (029).jpg
יוצר הערך ד"ר בני מייליק
 


מתיחת גוף היא טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עודפי עור, עודף רקמת שומן ושרירים רפויים בסיום תהליך ההרזיה. מדובר בטיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות.

ניתוח למתיחת פלג הגוף העליון כולל הסרת עודפי עור, שאיבת שומן באזורי הזרועות והחזה, הבטן העליונה והגב והידוק שרירים רפויים. ניתוח למתיחת פלג הגוף התחתון כולל הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורי הגוף כגון הבטן, הישבן והירכיים.

יעדי הטיפול

הטיפול יבוצע רק לאחר שהמטופל הגיע למשקל היעד. במקרים רבים, מתיחת הגוף תבוצע לאחר ניתוח להרזיה, כמו ניתוח לקיצור קיבה. הטיפול אינו חלק מתהליך ההרזיה עצמו, אינו פותר את בעיית המשקל העודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

כחלק מהניתוח למתיחת פלג הגוף העליון ניתן לטפל בבטן, בגב, בזרועות, בחזה ובפנים. בניתוח למתיחת פלג הגוף התחתון יטופלו אזורים כגון הישבן והירכיים. דלדול העור ורפיון השרירים הן תופעות משמעותיות לאחר ירידה ניכרת במשקל, במיוחד באזורי גוף אלה. במסגרת הניתוחים שנועדו למקרים מסוג זה, השרירים והרקמות הרפויות עוברים תהליך של הידוק, השומן המיותר נשאב, עודפי העור נכרתים ומסולקים, ומבוצע עיצוב רפואי של אזורים בגוף הדורשים טיפול.

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח למתיחת הגוף וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד להתווית נגד/הגבלה הוא ביצוע הניתוח טרם הגעה למשקל הסופי הרצוי.

מאפייני הטיפול

אפשרויות טיפול ניתוחיות

מתיחה של פלג הגוף העליון או התחתון היא טיפול מורכב. הטיפול עשוי להתבצע במסגרת ניתוח יחיד או כסדרה של מספר ניתוחים. בחלק מהמקרים תבוצע תחילה שאיבת השומן ורק בשלב מאוחר יותר יוסרו עודפי העור. ככל שהניתוח ארוך יותר כך עולים הסיכונים הכרוכים בו, ולכן יש לשקול את מספר הניתוחים המתאים ביותר עבור המטופל.

ההחלמה ממתיחת גוף שתבוצע בסדרת ניתוחים מהירה יותר בהשוואה לניתוח יחיד וארוך, ואף הסיכון הבריאותי בכל פעולה קטן יותר. עם זאת, משך הטיפול כולו מתארך באופן משמעותי ולכן גם זמן ההחלמה מתארך, כיוון שיש צורך בהתאוששות לאחר כל ניתוח.

הכנה לניתוח

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעיתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה ו-א.ק.ג. (Electrocardiography), בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. כמו כן, ישנם ניתוחים בהם ימליץ המנתח על רכישה מראש של מוצרי חבישה או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה.

תיאור הניתוח

מתיחה של פלג הגוף העליון או פלג הגוף התחתון עשויה לארוך כשבע שעות ותבוצע בהרדמה כללית. אם יבוצע ניתוח יחיד הוא עשוי להיות ארוך אף יותר.

במהלך הניתוח יטופלו אזורי הגוף הדורשים התייחסות, בזה אחר זה. הניתוח מתחיל בדרך כלל בשאיבת השומן, ובהמשך יעוצבו האזורים השונים על ידי הסרה של עודפי העור
  • שאיבת שומן - לצורך השאיבה תוחדר צינורית דקה וחלולה לרקמת השומן באזור המטופל, שמטרתה לשחרר ולנתק את השומן העודף. לאחר מכן, השומן ישאב החוצה באמצעות צינורית שאיבה. החדרת הצינורית ופעולת השאיבה יבוצעו במספר מקומות
  • הסרת עודפי עור:
    • מתיחת פלג הגוף העליון - העודפים יוסרו בהתאם לסימונים שערך המנתח על גופו של המטופל, לפני תחילת הניתוח. כחלק מהמתיחה של אזור הבטן יוסרו עודפי עור גם באזור הגב העליון. לאחר מכן, יהדק המנתח את השרירים שנותרו תחת העור וימתח את רקמות העור והשומן מעל האזור שטופל. במתיחה של הבטן, ימשך העור לכיוון הגב
    • מתיחת פלג הגוף התחתון - העודפים יוסרו בהתאם לסימונים שערך המנתח על גופו של המטופל, לפני תחילת הניתוח. באזור הישבן עודפי העור יוסרו באמצעות חתך בקפלי הישבן, ובהתאם לצורך יבוצע לעיתים גם קיצור והידוק של שרירי דופן הבטן והשרירים באזור. לאחר מכן, יהדק המנתח את השרירים שנותרו תחת העור וימתח את רקמות העור והשומן מעל האזור שטופל. באזורי מתיחה של הירכיים והישבן, תתבצע מתיחה והרמה של העור כלפי מעלה לעבר פלג גופו העליון של המטופל
  • השלב הסופי של הניתוח - לפני התפירה הסופית, יוודא המנתח את מיקום הטבור, יבצע תיקונים בהתאם למבנה הגוף החדש. בשלב הסופי של הניתוח יבוצע תפר עדין באזורי החתך, לרוב על ידי תפרים נספגים שאינם דורשים הסרה לאחר מכן. בהתאם לשיקולים הרפואיים, לעיתים יש צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח. עם סיום הניתוח, האזורים שטופלו יחבשו בתחבושת אלסטית על מנת למנוע נפיחות ולספק תמיכה במהלך תהליך ההחלמה

התאוששות מן הניתוח

כדי לוודא התעוררות אטית ובטוחה, שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר למנוחה בחדרו ולהשגחה בבית החולים למשך מספר ימים. בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויים כאב מתון ותחושת אי נוחות הניתנים לטיפול באמצעות משככי כאבים כדוגמת Optalgin‏ או Ibuprofen. במהלך האשפוז שלאחר הניתוח, יקבל המטופל אמצעים לשיכוך כאב, בכדור או בעירוי, בהתאם לחומרת הכאב.

תקופת ההחלמה תשתנה בהתאם לניתוח שבוצע ולמספר אזורי הגוף שטופלו, וכמו כן תהליך ההחלמה מתקצר והכאב לאחר הניתוח פוחת ככל שמבוצעים פחות הליכים רפואיים בניתוח אחד. זמן ההתאוששות מהניתוח אורך לפחות עשרה ימים עד שבועיים, בהם ייתכן קושי בפעולות יום-יומיות. בתקופה שלאחר הניתוח יש צורך לחבוש את אזור הניתוח באמצעות תחבושת אלסטית או מחוך אלסטי. יום או יומיים לאחר הניתוח, עם הסרת החבישה הראשונית, ניתן להתקלח. ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה כחודש לאחר הניתוח. יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך תקופה מסוימת לאחר הניתוח. הבצקת האופיינית באזור הניתוח חולפת באופן הדרגתי ורובה נעלמת בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, והצלקות הולכות ומיטשטשות במהלך החודשים שלאחר הניתוח. לאחר הניתוח תופיע נפיחות באזורים שטופלו, והנפיחות תפחת בכ-90 אחוזים תוך כשלושה חודשים. הצלקות הניתוחיות יטושטשו מספר חודשים לאחר הניתוח עצמו, אך לא יעלמו לחלוטין. כשנה וחצי לאחר הניתוח הצלקות בדרך כלל הופכות בהירות ושטוחות יותר, וקשה להבחין בהן.

אמצעים להגדלת בטיחות ההליך

על מנת שהפעולה תצליח, יש לוודא כי המטופל נמצא במצב תזונתי טוב וכי עקב הירידה המשמעותית במשקל הוא אינו סובל מחסרים תזונתיים כגון חסר בברזל, חלבון או ויטמינים שונים. כמו כן, יש לוודא כי המטופל אינו סובל ממחלת לב או ממחלות כרוניות שאינן מאוזנות כדוגמת סוכרת או יתר לחץ דם.

לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית. בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, הרופא המנתח יפרט לגבי מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן יציג את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו עלולים לכלול דימום, הופעת קרישי דם, שטפי דם, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה באזורים שטופלו), וכן היפרדות העור באזור התפרים. סיבוכים אלה לא ניתנים לחיזוי מראש ותלויים בגורמים רבים המשתנים כתלות במטופל, כגון יכולת ריפוי הפצעים ונטייתו הטבעית לדימום או לקרישת דם. ברוב המוחלט של המקרים הטיפול הוא במסגרת המעקב במרפאה.

על מנת להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, כך שהוא ידע לשים לב לסיבוכים האפשריים, מה שיאפשר לו לתכנן את הניתוח ואת תהליך ההחלמה ממנו על פי נתוניו הרפואיים הספציפיים של המטופל.

עישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש מהמטופל הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות, לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר בני מייליק