מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

ניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י - Cardiothoracic surgeries using the da vinci robot

מתוך ויקירפואה


ניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י
Cardiothoracic surgeries using the Da Vinci robot
יוצר הערך ד"ר מיכאל פאר
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםניתוחים באמצעות רובוט דה וינצ'י

רובוט דה וינצ'י נכנס לשימוש ברפואה הישראלית ומציע פתרונות לא רק בתחום האורולוגיה אלא גם בתחום כירורגיית החזה. מגמה זו היא חלק בלתי נפרד משינויים טכנולוגיים של מחלקות כירורגיית חזה בעולם, העוברות גם הן לניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י.

ניתוחים באמצעות רובוט דה וינצ'י

רובוט דה-וינצ'י הוא הרובוט הניתוחי המתקדם והנפוץ ביותר בעולם. מספר הניתוחים הכירורגיים המתבצע באמצעות הרובוט נמצא בעלייה מתמדת, בעולם וגם בישראל. הניתוחים הפופולאריים ביותר המתבצעים כיום באמצעות הרובוט בישראל הם ניתוחים בתחום האורולוגיה (לרוב הסרת גידולים סרטניים או כריתת הערמונית), ניתוחים בתחום הגניקולוגיה וניתוחי כירורגיה כללית.

סביב שנת 2010 החלו לפתח וליישם בארץ ניתוחי חזה באמצעות טכנולוגיית VATS ‏(Video-Assisted Thoracoscopic Surgery) - ניתוח זעיר פולשני תוך שימוש במצלמה המסייעת לביצוע הניתוח, לטיפול בפתולוגיות של הריאה וחלל בית החזה. בשנת 2013 נרשמה פריצת דרך נוספת כאשר החלו בישראל לבצע ניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י.

פיתוח השימוש ברובוט לצורכי כירורגית חזה מהווה המשך ישיר להתפתחות תחום ה-VATS בניתוחי חזה. למרות שמדובר בשתי גישות זעיר-פולשניות, לניתוחי הרובוט ערך מוסף בדמות הדיוק יוצא הדופן, יכולות תמרון גבוהות ויכולות תצוגה תלת ממדיות המספקות תצוגה ברזולוציה גבוהה של הרקמות שנותחו. יתרונות אלו הופכים את רובוט דה-וינצ'י לטכנולוגיה מובילה בכל הקשור לכריתות גידולים בחלל המדיאסטינום (מייצר) - חלל צר יחסית ובעל קושי טכני מסוים להגעה על ידי שיטות זעיר-פולשניות הקיימות בטכנולוגית VATS.

רובוט דה וינצ'י

קהל היעד

נכון להיום (שנת 2016) ניתוח באמצעות רובוט דה וינצ'י מיועד לטיפול כירורגי במטופלים הנמצאים במעקב נירולוגי עקב מחלת Myasthenia gravis וזקוקים לכריתת בלוטת תימוס (או תימומה). בנוסף, משמשים הניתוחים לצורך אבחנה במטופלים שאובחנו עם גידולים או ממצאים מדיאסטינאליים לא ברורים.

כריתת גידול מיצרי באמצעות הרובוט הופכת את הניתוח לפשוט לא רק מבחינה טכנית אלא גם מבחינת המנותח, כיוון שהיא מקצרת את משך זמן הניתוח ומשך זמן האשפוז ומקלה על כאביו. בהתאם לתכנית לפיתוח ניתוחי כירורגיית חזה רובוטית, בעתיד תיכנס הטכנולוגיה הרובוטית גם בתחומים אחרים של כירורגית חזה, כמו ניתוחי ריאות ווושט.

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מיכאל פאר, מנהל מחלקת כירורגיית חזה, המרכז הרפואי אסף הרופא