האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

סביבת שינה בטוחה לתינוק - Safe sleeping environment for infants

מתוך ויקירפואה


סביבת שינה בטוחה לתינוק
Safe sleeping environment for infants
יוצר הערך פרופ' יונה אמיתי
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםשינה

הצטבר ידע רב על השפעת הסביבה ואיכות האוויר על בריאות הציבור, ובעיקר על ילדים. סביבת השינה של התינוק עשויה להשפיע על בריאותו. ההשפעה של איכות האוויר בסביבת התינוק גדולה במיוחד, ויש לשמור על סביבה נקייה ומאווררת, נטולת עישון ולהמעיט ככל האפשר בשימוש בחומרים הכימיים השונים המפורטים בהמשך, תוך הקפדה על המלצות משרד הבריאות להקטנת הסיכון למוות בעריסה, כולל השכבה על הגב לשינה. בנוסף להמלצה לאוורור חדר השינה של התינוק, פיתוח ישראלי חדשני של מזרן רשת מאפשר אוורור טוב יותר של סביבת התינוק.

להמלצות ארגון "בטרם" מנובמבר 2016

סיבות לרגישות מוגברת של התינוק לסביבה

הולכת וגוברת המודעות של צוותי הבריאות, חוקרים, הציבור הרחב והתקשורת לגבי חשיבות הסביבה והאוויר שאנו נושמים על הבריאות. השפעות אלה גדולות הרבה יותר על התינוק, זאת משום שקצב הנשימה וכמות האוויר הנשאפת בדקה, ביחס למשקל הגוף, גבוהים יותר פי 3 אצל התינוק בהשוואה למבוגר. בנוסף, התינוק בחודשים הראשונים לחייו נמצא כמעט כל היממה בבית, לרוב בתוך חדר אחד, ולכן הוא נתון להשפעה של איכות האוויר שבסביבתו הרבה יותר משאר בני המשפחה. החשיפה לחומרים הכימיים באוויר החדר גדולה יותר בחורף, כאשר החדר פחות מאוורר.

חומרים כימיים וביולוגיים באוויר בחדר התינוק

הסביבה העכשווית רוויה בחומרים כימיים הנפלטים אל האוויר שבתוך הבית. מקורות הזיהום האפשריים כוללים: עישון, הסקה, בישול וחימום, תזקיקי נפט, תכשירי אל-ריח (Deodorants), "מטהרי אוויר" הכוללים חומרים אורגנים (Organic) נדיפים, חומרי קוסמטיקה (Cosmetics), חומרי הדברה, פורמאלדהיד (Formaldehyde) הנפלט בין השאר מריהוט חדש שמציידים בו את חדר התינוק, חומרי צבע, מדללי צבע ועוד. במדינות מתפתחות נפוץ מאד השימוש בנפט להסקה ולבישול, דבר הגורם לפליטת פחמן חד-חמצני (CO, ‏ Carbon Monoxide), אך מצב זה נדיר בישראל. האוויר עלול להכיל חומרים ביולוגיים מזיקים כולל אבקנים ונבגים מחוללי אלרגיה.

עשן הסיגריה מזיק במיוחד, והוא כולל פחמן חד-חמצני וחומרים מסרטנים רבים. עישון בסביבת התינוק מגדיל פי 2 את הסיכון למוות בעריסה ומגדיל את הסיכון לדלקת אוזן תיכונה ולמחלות דרכי נשימה בתינוק. במחקר שפורסם ב-2006 נמצא חומר מסרטן הנפלט מעשן הסיגריה של הורים מעשנים בשתן של תינוקותיהם. החומר butanol‏-1-(pyridyl‏-3)-1-(methylnitrosamino)‏-4, נמצא בשתן ב-46% מהתינוקות, וריכוזו בשתן היה גבוה יותר, ככל שמספר הסיגריות שעישנו ההורים היה גדול יותר. ממצא זה מוכיח שבעישון סביבתי ("סביל") התינוק סופג אל גופו חומרים כימיים מסרטנים.

הקשר בין זיהום אוויר למוות בעריסה

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםמות עריסה

פורסמו מספר מחקרים שבהם נמצא קשר בין מוות בעריסה לזיהום אוויר. חוקרים קנדיים מצאו כי שיעור המקרים של מוות בעריסה היה גבוה יותר בימים שבהם נמצאו ריכוזים גבוהים יותר של תחמוצות חנקן וגופרית. במחקר מארצות הברית נבדקו ריכוזי תחמוצות חנקן ופחמן חד-חמצני באוויר בימים שקדמו למוות ב-169 מקרים של מוות בעריסה, בהשוואה למספר דומה של תינוקות בריאים. נמצא כי שיעור המקרים של מוות בעריסה היה גבוה פי 2.34 כאשר ריכוזי תחמוצות החנקן היו גבוהים, יום לפני המוות. במחקר אחר מקליפורניה נמצא קשר בין זיהום אוויר מחוץ לבית, לעליה בשיעור המקרים של מוות בעריסה.

אחת ההשערות למוות בעריסה היא: "תאוריית הגזים הרעילים" על רקע פליטה של זרחן, זַרְניך (Arsenic) ואנטימוניום (Antimony) הנמצאים בשימוש כמעכבי בעירה במזרן, במקרה שהמזרן ישן ובלוי. במצב זה עלולים להיווצר גם עובש ופטריות. לכן, יש להקפיד על שימוש במזרן תקני ולשמור על ניקיונו בכל עת.

המלצות ליצירת סביבת שינה בטוחה

בגלל מגוון החומרים הכימיים והביולוגיים העלולים להימצא בחדר השינה של התינוק, מומלץ לאוורר את החדר מדי יום, גם בחורף. ניעור השטיחים, או שאיבת אבק מהשטיחים חשובים להקטנת חלקיקים מרחפים, אבק וקרדיות אבק בחדר התינוק. שטיחים קבועים מקיר אל קיר עלולים להיות מקור להצטברות חלקיקים וקרדיות אבק.

מחקר מקליפורניה, הראה כי אוורור חדר השינה של התינוק במאוורר הקטין את הסיכון למוות בעריסה ב-72%. השערת המחברים היא שהגברת תנועת האוויר בחדר באמצעות מאוורר גרם לפיזור יעיל של דו תחמוצת הפחמן באזור הפה והאף של התינוק הישן ובכך מנע אפשרות של נשימה חוזרת של אויר רווי בגז זה.

פותח בישראל מזרן רשת ייחודי המיועד לשפר את אוורור סביבת השינה של התינוק. השימוש במזרן העשוי ממשטח רשת, מאפשר זרימת אויר חופשית. משטח הרשת מונע הצטברות של פחמן דו-חמצני, בסביבת ראש התינוק, תכונה חשובה במיוחד במצבים בהם ישנה נשימה חוזרת של האוויר הנשוף (Re-breathing), כגון בשכיבה על הבטן או בעת כיסוי הראש על ידי שמיכה. במחקר שפורסם ב-2010 על ידי חוקרים ישראלים, נבדקה הצטברות גז הפחמן הדו-חמצני בדגם המחקה נשימה של תינוק השוכב על מזרנים שונים. נמצא כי מזרן הרשת מנע את הצטברות הגז בצורה יעילה בהרבה בהשוואה למזרנים אחרים. המזרן גם מונע חימום יתר בסביבת התינוק, הנחשב לגורם סיכון נוסף למוות בעריסה, על ידי מעבר חום חופשי ואוורור בין שני צידי המזרן. מזרן הרשת מונע גם הישרדות קרדיות אבק, הגורם האלרגני החשוב ביותר בסביבת השינה של התינוק. ניתן לשטוף את המזרן במים ובכך למנוע הצטברות לכלוך ופטריות. תכונה זו חשובה במיוחד בקרב תינוקות עם פליטות מרובות.

המלצות לשינה בטוחה לתינוק

בישראל מתים מדי שנה כ-45 תינוקות באופן פתאומי. 87% מתוכם מתרחשים עד גיל חצי שנה, ו-50% מהמקרים מתרחשים בחודשי החורף, מינואר עד מרץ.

לאור העלייה במקרי מוות פתאומי בתינוקות בחודשי החורף, יוצא משרד הבריאות בקמפיין "תנו לתינוק גב" להעלאת המודעות לנושא.

ההמלצות מיועדות לכל המטפלים בתינוק: הורים, סבים, מטפלים, צוות מעון ובייביסיטרים, ותקפות לכל ימי השנה.

כך תוכלו ליצור עבור ילדיכם סביבת שינה בטוחה, להפחית את הסיכון למוות בעריסה ולמנוע מוות תוך כדי שינה

השכיבו את התינוק על הגב בכל שינה, בלילה וביום

השכבת התינוק לשינה על הבטן או על הצד אינה בטיחותית ומעלה את הסיכון למוות בעריסה, ואילו השכבה לשינה על הגב מורידה את רמת הסיכון.

ההמלצה להשכבה על הגב היא עבור כל התינוקות, כולל פגים ותינוקות שנולדו במועד. השכבה לישון על הגב מפחיתה את סיכון היתר של פגים למוות בעריסה.

שמרו על סביבה בטוחה במיטת התינוק

 • הימנעו מלשים במיטת התינוק כריות, בובות, צעצועים רכים, שמיכות עבות וחפצים נוספים
 • כסו את התינוק בשמיכות הדוקות, הצמידו את השמיכה לקצה המיטה והדקו בגובה האגן מתחת למזרן, או הכניסו אותו לשק שינה ייעודי לתינוקות
 • כסו את המזרן בסדין נמתח והדוק
 • לבוש התינוק צריך לשמור על חום גופו ולא לכסות את פניו. ככלל, יש להלביש תינוקות עד גיל חצי שנה רק בשכבה אחת נוספת מהמבוגר הנמצא באותם תנאים
 • אין להשתמש במגן מיטה או במגן ראש. מגן מיטה ומגן ראש אינם מונעים חבלות ויכולים לגרום ללכידה של ראש התינוק וחנק
 • מקמו את מיטת התינוק הרחק מכבלי חשמל, שקעים, וילונות ורצועות של וילונות, והרחיקו ממנה שקיות ניילון ופלסטיק
 • הימנעו מחימום יתר. החימום המומלץ במזגן הוא- 22-24 מעלות. אווררו את החדר בו ישן התינוק כל יום

הקפידו של מיטה ומזרן הכוללים תו תקן

במיטת תינוק בעלת תו תקן קיים מרחק בטיחותי בין הסורגים, וקשיחות המזרן מותאמת לתינוק. אלו ומפחיתים את הסיכון לחנק ולחבלה. השתמשו רק במיטת תינוק ובמזרן שעומדים בתו התקן.

הימנעו משינה בסלקל, כיסא בטיחות לרכב ומנשא

הסלקל וכסאות הבטיחות לרכב אינם מיועדים לשינה שגרתית בבית ובמיוחד לא לתינוקות בני פחות מ-4 חודשים. העבירו את התינוק הישן בהזדמנות הראשונה למיטתו. כאשר התינוק במנשא, הקפידו שפניו יישארו גלויים מעל הבד, ושדרכי הנשימה שלו לא ייחסמו.

תינוק ישן בחדר ההורים, במיטה משלו

שינה משותפת באותו חדר מהווה גורם מפחית סיכון. השכיבו את התינוק לישון במיטת תינוק על יד מיטת ההורים, ולא באותה המיטה. שינה משותפת באותה מיטה מעלה את הסיכון לחנק משמיכות, כריות או מההורים עצמם המתהפכים תוך שינה. ניתן להניק, להאכיל ולהרגיע את התינוק במיטת ההורים, אך יש להעבירו למיטתו לצורך שינה.

שימו לב כי השכבת התינוק לשינה במיטת מבוגר מסוכנת עוד יותר:

 • עבור תינוק מתחת לגיל 3 חודשים
 • בכורסה או על הספה: התינוק עלול להיתקע בין המבוגר לספה / כורסה
 • כאשר אחד מההורים מעשן, אפילו אם אינו מעשן בחדר השינה
 • כאשר האם עישנה בהיריון
 • כאשר אחד מההורים עייף במיוחד
 • כאשר אחד מההורים משתמש בתרופות מרדימות, אלכוהול או סמים
 • כאשר אחד מההורים סובל מהשמנת יתר

הימנעו מעישון, סמים ואלכוהול

הימנעו מחשיפת התינוק לעישון בהיריון ולאחר הלידה. שמרו על בית ורכב ללא עישון, והימנעו משימוש בסמים ובאלכוהול בהיריון ולאחר הלידה.

הנקה מוסיפה הגנה

הנקה מומלצת כתזונה בלעדית לתינוקות עד גיל 6 חודשים. חלב אם עשיר בנוגדנים למחלות ויראליות, מסייע במניעת זיהומים במערכת הנשימה, ומוריד את הסיכון למוות עריסה.

שימוש במוצץ

שימוש במוצץ הוא גורם מפחית סיכון. השימוש במוצץ מומלץ עבור תינוקות יונקים מעל גיל 3-4 שבועות, כאשר ההנקה מבוססת. את המוצץ אין לחבר בשרשרת או בכל חיבור אחר שעלול לגרום נזק לתינוק.

ביבליוגרפיה

 1. Hecht SS, Carmella SG, Le KA et al. 4-(methylnitrosamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanol and its glucuronides in the urine of infants exposed to environmental tobacco smoke. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2006; 15: 988-92.
 2. Klonoff-Cohen H, Lam PK, Lewis A. Outdoor carbon monoxide, nitrogen dioxide and sudden infant death syndrome. Arch Dis Child 2005; 90; 750-3.
 3. Ritz B, Wilhelm M, Zhao Y, Air Pollution and Infant Death in Southern California, 1989–2000. Pediatrics 2006; 118; 493-502.
 4. Colleman-Phox Odouli R, Li DK Use of a fan during sleep and the risk of sudden infant death syndrome Arch Pediatr Adolesc Med 2008;162; 963-8.
 5. Bar-Yishay E, Gaides M, Goren A, Szeinberg A Aeration properties of a new sleeping surface for infants. Pediatr Pulmonol. 2010 Oct 26.

המידע שבדף זה נכתב על ידי פרופ' יונה אמיתי, שרותי בריאות וקופ"ח מאוחדת, ירושלים