מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

קרימינולוגיה קלינית

מתוך ויקירפואה

מקצוע הקרימינולוגיה הקלינית הוא מקצוע בריאות מוכר בישראל מזה כשלושה עשורים.

בשנת 2010 הוסדר המקצוע במסגרת התיקון לחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות והעיסוק במקצוע מותנה כיום במתן רישוי מטעם משרד הבריאות.

הכשרה

הכשרתו של הקרימינולוג הקליני מדגישה נקודת מבט אינטגרטיבית הכוללת גישות ביולוגיות, פסיכולוגיות, סוציולוגיות ופורנזיות בנקודות ההשקה וההשפעה שלהם על ההתנהגות האנושית, ברצף בין נורמטיביות לסטייה ולעבירה.

ייחוד הכשרתו של הקרימינולוג הקליני בשילוב ידע ושיטות התערבות וטיפול פרטניים ומערכתיים המבוססים על מספר תחומים: פסיכיאטריה ופסיכופתולוגיה, תיאוריות פסיכו-דינמיות וקוגניטיביות-התנהגותיות ותיאוריות מתחום המשפט, הסוציולוגיה והקרימינולוגיה. שילוב רב-תחומי זה מיושם בהכשרה ובהתמחות בשדה עם אוכלוסיות קצה מורכבות.

צורך השעה

עם העלייה המתמדת ברמת האלימות והפשיעה והעלייה בצריכת האלכוהול והסמים מגיעים לפתחנו במערכת הבריאות יותר ויותר מטופלים עם תחלואה כפולה ועם התנהגויות אלימות, פוגעניות, סוטות, עברייניות ומסוכנות. במערכת הבריאות יש חוסר באבחון וטיפול מקצועי מתאים באוכלוסיות אלה.

תחומי ההתמחות של הקרימינולוגים הקליניים

קרימינולוגים קליניים מתמחים בטיפול יעודי בפוגעים בכלל ובפוגעים מינית בפרט ובכלל זה, טיפול יעודי בפוגעים אשר סובלים גם מתחלואה נפשית. כמו כן אנו נותנים הדרכה ויעוץ לצוותים רפואיים בנושא. תחומי התמחותנו:

  • אבחון וטיפול בהתנהגויות אלימות, עברייניות וסוטות.
  • אבחון וטיפול בנפגעי נפש בעלי הפרעות אישיות קשות בעיקר הפרעת אישיות אנטי סוציאלית ופסיכופתית ובעלי דפוסי התנהגות אלימים ועבריינים.
  • אבחון וטיפול בהיבטים שונים של חוסר שליטה בדחפים, אלימות בכלל ואלימות מינית בפרט תוך התמחות בטיפול באוכלוסיות בעלות מאפיינים תרבותיים ייחודיים כגון האוכלוסייה החרדית ואוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.
  • אבחון וטיפול בהתנהגויות מיניות לא מותאמות, סטיות מיניות ופגיעות מיניות.
  • אבחון וטיפול בהתמכרויות (הימורים, מין, פורנוגרפיה ועוד) ובנפגעי אלכוהול וסמים.
אנו מאמינים כי טיפול מקצועי וזמין מונע את הצורך בטיפול בקורבנות עתידיים ומהווה רפואה מונעת ראשונה במעלה.

קישור לאתר האגודה לקרימינולוגים קליניים

נשמח לעמוד לשרותכם לכל מידע נוסף.

תודה על תשומת הלב,

בשם האגודה לקרימינולוגים קליניים

גב' רוני בנצור, יו"ר האגודה לקרימינולוגים קליניים

rbentzur@gmail.com

טלפון 050-6265265