האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אינווגה - Invega

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף PALIPERIDONE לדף הנוכחי.

דרך מתן

Invega ‏(Paliperidone extended release) היא תרופה אנטיפסיכוטית לא טיפוסית (Atypical antipsychotic) חדשה במתן דרך הפה, שפותחה לטיפול בסכיזופרניה. Invega היא התרופה האנטי פסיכוטית הלא טיפוסית היחידה שעושה שימוש במערכת שחרור אוסמוטית, טכנולוגיית OROS®‏ (Osmotic-controlled Release Oral delivery System), לשחרור תרופה פעילה בקצב מדויק ומבוקר.

תופעות לוואי

לרופא המטפל בחולי סכיזופרניה הזקוק לתרופות יעילות וחדשניות Invega היא תרופה לא טיפוסית חדשה המפחיתה את רמת תופעות הלוואי, תוך שמירה על יעילות טיפולית ושיפור משמעותי אף בתפקודים האישיים והחברתיים של החולים. לשיפור במדדים אלה משמעות רבה בקרב חולי הסכיזופרניה הנוטים להחליף את הטיפול התרופתי מספר פעמים בשנה מסיבות שונות (כישלון בטיפול, תופעות לוואי, היעדר דבקות בטיפול).

.Kane et al‏ (2007) במחקר שכלל 628 חולי סכיזופרניה בוגרים (4) הראה כי, בהשוואה לאינבו, כל המינונים של Invega הראו שיפור משמעותי בניקוד הסרגל של התסמינים החיוביים והשליליים (PANSS, ‏Positive and Negative Syndrome Scale) כללי, בניקוד כל הרכיבים של PANSS ‏(p<0.001), בניקוד רושם קליני כללי (CGI, ‏Clinical Global Impression) ובתפקוד אישי וחברתי (p<0.001). אחוזים גבוהים יותר משמעותית של מטופלים שקיבלו Invega הראו ירידה של לפחות 30% בניקוד PANSS כללי בהשוואה לאינבו (p<0.001).

מרבית תופעות הלוואי שנצפו במחקר היו קלות או בינוניות בחומרתן. היארעות סימנים חוץ-פירמידיים (Extrapyramidal symptoms) וניעות יתר (Hyperkinesis) הייתה דומה בקבוצת האינבו והמטופלים במינון 6 מ"ג, אם כי דווחו לעתים קרובות יותר בקבוצות של 9 ו-12 מ"ג. בהשוואה לאינבו דווחו דופק מהיר, הפרעה חוץ-פירמידית וניעות יתר.

לא נצפו במשתתפים במחקר תופעות לוואי הקשורות לרמת הסוכר או שינויים משמעותיים בערכי מעבדה כלשהם מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום, לרבות רמת גלוקוז ממוצעת בצום, אינסולין או שומנים בנסיוב הדם. השינוי הממוצע במשקל הגוף היה נמוך מ-1 ק"ג בכל הקבוצות של Invega.

.Kramer et al‏ (7002) דיווח על תוצאות מחקר שבדק את היעילות של מינון גמיש של Invega בעיכוב הישנות התסמינים ב-113 חולי סכיזופרניה בוגרים (5). בשל תוצאות יעילות חיוביות מובהקות הופסק המחקר לאחר ניתוח הביניים. הזמן להישנות המחלה היה משמעותית ארוך יותר בקבוצה של Invega (מינון ממוצע 10.8 מ"ג ליום) בהשוואה לאינבו (p=0.005)‏. 92 מטופלים שקיבלו אינבו (53%) סבלו מאירוע הישנות לעומת 14 מטופלים שקיבלו Invega ‏(25%). נקודת הזמן בה סבלו 25% מהמטופלים מהישנות הייתה 23 יום בקבוצת האינבו לעומת 83 יום בקבוצת Invega. גם מדדים אחרים של חומרת התסמינים (איכות החיים, תפקוד המטופל) הראו עלייה משמעותית.

אינווגה.jpg

תדירות תופעות הלוואי בעקבות הטיפול הייתה דומה בקבוצות של Invega ואינבו. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר, שדווחו בעקבות הטיפול בשלב הפתוח כללו רעד (16%), כאב ראש (%14), ניעות יתר (12%) ונדודי שינה (10%). בשלב כפול-הסמיות דווח רק על פסיכוזה, תגובה תוקפנית ונדודי שינה ≥5% מהמטופלים בכל אחת מקבוצות הטיפול. העלייה הממוצעת במשקל הייתה 1.8 ק"ג בקבוצה של Invega לעומת 0.2 ק"ג בקבוצת האינבו.

במחקר מעניין אחר, Canuso et al מסן-דייגו, (6) הישוו בניסוי כפול-סמיות את הטיפול ב-Invega, לטיפול ב-Seroquel ‏(Quetiapine). ‏399 חולי סכיזופרניה שסבלו מהחמרה חדה ונזקקו לאשפוז שובצו באקראי לטיפול ב-Invega, ‏ Seroquel או אינבו. התוצאות הראו שיפור משמעותי עם Invega לעומת Seroquel מבחינת ממוצע (טעות תקן), השינוי בניקוד PANSS כבר מיום 5 [11.4 (1.1) לעומת 8.2 (1.1)‏; p=0.011] ועד לסיום הטיופל החד-תרופתי כעבור שבועיים [23.4 (1.8)‏ לעומת 17.1 (1.8); p<0.001]. כמו כן, נמצאו שיפורים משמעותיים עם Invega, לעומת Seroquel, בניקוד הגורמים החיוביים, השליליים, מחשבות לא מאורגנות ועוינות/התרגשות בלתי נשלטת ב-SSNAP‏ (p≤0.008).

המסקנות היו כי Invega‏ (9-12 מ"ג) יעילה יותר מ-Seroquel‏ (600-800 מ"ג ליום) בטווח הקצר כטיפול חד-תרופתי להחמרה חדה של סכיזופרניה שאירעה לאחרונה וחייבה אשפוז.

פרמקוקינטיקה

ב-Invega נעשה שימוש בטכנלוגיית OROS‏ לשחרור החומר הפעיל בקצב מבוקר במשך 24 שעות לאחר לקיחת מנה יומית אחת. הטכנולוגיה מבטיחה עלייה הדרגתית בריכוז התרופה בדם וכך ניתן להתחיל את הטיפול במינון טיפולי יעיל כבר ביום הראשון, ללא צורך בטיטור ראשוני של המינון. הטכנולוגיה נועדה גם למזער את התנודות בריכוזי החומר הפעיל בפלזמה בפרק זמן של 24 שעות (1).

שיא ריכוז Invega בפלזמה מושג כ-24 שעות לאחר לקיחת מנה אחת. הפרמקוקינטיקה היא תלויית-מינון (Dose-proportional). זמן מחצית החיים לסילוק סופי של Invega הוא כ-23 שעות. ריכוזי Invega במצב יציב מושגים במרבית המטופלים תוך 5-4 ימים מתחילת השימוש ב-Invega.

מרבית התרופה (כ-70%) מופרשת בשתן ללא שינוי (2).

פרמקודינמיקה

Invega הוא חוסם בררני של השפעת המונואמין (Monoamine) ותכונותיו שונות מתרופות אנטיפסיכוטיות קודמות. Invega נקשר בחוזקה לקולטנים הסרוטונרגיים, HT2‏-5 (2 hydroxytryptamine-‏5) וכן לקולטנים הדופאמינרגיים D2.

Invega פעיל גם כנוגד לקולטנים האדרנרגיים, אלפא 1 ואלפא 2, ולקולטנים היסטמינרגיים מסוג H1, אולם אין לו זיקה לקולטנים כולינרגיים, מוסקריניים או לקולטנים בטא 1 ובטא 2 אדרנרגיים (3).

זמינות בארץ

התרופה רשומה בארץ מאוגוסט 2008

מידע ברשת

ביבליוגרפיה

  1. Vermeir M, Boom S, Naessens I, Talluri K, Eerdekens M. Metabolism and excretion of a single oral dose of 14C-paliperidone 1 mg in healthy subjects (poster). 18th Annual Meeting of the European College of Neuropsychopharmacology; October 22-26, 2005; Amsterdam, Netherlands.
  2. Conley R, Gupta, SK, Sathyan G. Clinical spectrum of

the osmotic-controlled release oral delivery system (oros), an advanced oral delivery form. Current medical research and opinion 2006;22(10):1879-1892

  1. עלון לרופא כפי שאושר על ידי משרד הבריאות, אוגוסט 2008
  2. Kane, J et al. Treatment of schizophrenia with paliperidone extended-release tablets: a 6-week placebo-controlled trial. Schizophrenia Research 2007;90 (1-3):147-161
  3. Kramer, M, et al. Paliperidone extended-release tablets for prevention of symptom recurrence in patients with schizophrenia. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Journal Clinical Psychopharmacology 2007;27 (1):6-14
  4. Canuso C, et al. A comparative analysis of paliperidone ER and quetiapine in patients with a recent, acute exacerbation of schizophrenia, presented at the 20th Annual U.S. Psychiatric and Mental Health Congress in Orlando, Florida 2007


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר רוני מאור (MD), חברת יאנסן סילג; ד"ר שילה גלרשטיין (PhD), מנהלת מדעית ומנהלת מחקרים קליניים, חברת יאנסן סילג


פורסם בכתב העת Israeli Journal of Pediatrics, ספטמבר 2008, גיליון מס' 1, מדיקל מדיה