האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

תסמונת העצב האינטראוסאי האחורי - Posterior interosseous nerve syndrome

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף Posterior interosseous nerve syndrome לדף הנוכחי.

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).תסמונת העצב האינטראוסאי האחורי
Posterior interosseous nerve syndrome
Gray420.png
The supinator. (Deep branch of radial nerve labeled at upper right and lower right. Dorsal interosseous is this nerve after passing the supinator, at lower right.)
ICD-10 Chapter M 76.5
ICD-9 726.64
יוצר הערך ד"ר מתן אלעמי-סוזין
 


תסמונת העצב האינטראוסאי האחורי (PINS)‏ Posterior interosseous nerve syndrome) היא תסמונת המאופיינת בלחץ על ה-PIN ב-Arcade of Frohse. התסמינים הטיפוסיים הם כאב באמה וחולשה בשרירים שעצב זה מעצבב.

אפידמיולוגיה

אטיולוגיה

התסמונת נובעת מלחץ על ה-PIN ב-Arcade of Frohse

קליניקה

התסמינים הטיפוסיים הם כאב באמה וחולשה בשרירים שעצב זה מעצבב. שרירים אלה כוללים את השרירים ה-Extensor (מיישרים) של האצבעות והאגודל, ה-Extensor carpi ulnaris וה-Abductor pollicis longus.

אבחנה

אנמנזה

האנמנזה דומה לזו של תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial Tunnel Syndrome). התלונה הנוספת היחידה היא חולשה באמה או בשורש כף היד.

בדיקה גופנית

ממצאי הבדיקה הגופנית דומים לאלו של תסמונת התעלה הרדיאלית. יש כאב למישוש רחיקנית ל-Lateral epicondyle ומעל ה-Arcade of Frohse. מבחני תגר כוללים התנגדות ל-Supination של האמה והתנגדות ל-Exrension של האצבע האמצעית כשהמרפק ב-Extension.

למטופל תהיה חולשה או חוסר יכולת לבצע Extension של האצבעות או של האגודל ב-Metacarpophalangeal joint‏ (MCP).

הבודק גם עשוי להבחין בסטייה רדיאלית של שורש כף היד ב-Extension, עקב חולשת שריר ה- Extensor carpi ulnaris.

דימות/אלקטרומיוגרפיה (Electromyography, EMG)

אין ערך לצילומי רנטגן, Computer Tomography) CT) או Magnetic Resonance Imaging) MRI). הערך של בדיקות הולכה עצבית מוטל בספק.

אבחנה מבדלת

PINS יכולה להיות דומה בהסתמנותה לתסמונת התעלה הרדיאלית ול-Lateral epicondylitis. המפתח לאבחנה הוא במבחני התגר שיפיקו חולשה מוטורית (Motor) במקרה של PINS אך לא במקרה של תסמונת התעלה הרדיאלית או של Lateral epicondylitis.

טיפול

ניתן לשקול אמצעים שמרניים כטיפול ראשוני. אלה כוללים שינוי פעילות, NSAID's, קיבוע ופיזיותרפיה (Physiotherapy). הפניה לניתוח מומלצת אם אין שיפור לאחר שלושה חודשי טיפול שמרני, או אם חלה הדרדרות בתפקוד המוטורי.

פרוגנוזה

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין


עמוד זה מפורסם תחת רישיון CC-BY-SA-3.0, בניגוד לשאר התכנים בוויקירפואה המפורסמים תחת רישיון אחר.