האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

המלצות למטייל הישראלי בנוגע לקדחת דנגי - חוזר משרד הבריאות - Dengue fever recommendations for the israeli traveler

מתוך ויקירפואה
Ambox warning blue.png
ערך זה הוא חוזר משרד הבריאות סגור לעריכה
המלצות למטייל הישראלי, קדחת דנגי - עדכון ספטמבר 2023
Denguerash.JPG
פריחה טיפוסית לקדחת דנגי
תחום זיהומיות
סימוכין 484353623
תאריך פרסום 13 בספטמבר 2023
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםדנגי

רקע ומצב אפידמיולוגי

קדחת דנגי (Dengue fever) נגרמת על ידי אחד מארבעת הזנים של נגיף הדנגי. הנגיף מועבר על ידי עקיצות יתושים ממשפחת ה-Aedes, ובעיקר על ידי Aedes aegypti. הנגיף ויתושי ה- Aedes נפוצים באזורים נרחבים בעולם לרבות אסיה, אפריקה, דרום ומרכז אמריקה ואיי הקריביים והאוקיינוס השקט (ראו כאן מפה מתעדכנת), בעיקר באזורים הטרופיים והסוב-טרופיים (Tropical and Sub-tropical). אולם, עם השנים אזורי התפוצה מתרחבים כתוצאה משינויי אקלים, זיהום סביבתי ותהליכי עיור מהירים. היתושים מתרבים במקווי מים קטנים ולכן נפוצים גם בסביבה עירונית, בעיקר בעונות החמות ורטובות. הם אינם נמצאים באזורים הגבוהים מ-2300 מטר. היתושים עוקצים בשעות היום, אך גם בשעות החשיכה באזורים מוארים.

בישראל, לא תועדה העברה אוטוכטונית (autochthonous, מקומית) של המחלה. יתוש ה-Aedes albopictus (הטיגריס האסייתי) נמצא בישראל, ויש לו את יכולת להעביר הנגיף. עם זאת, עד היום לא התגלה אף מקרה של הדבקה בנגיף הדנגי בישראל, וכל מקרי המחלה שאובחנו היו מיובאים מחוץ לישראל. המחלה מחייבת הודעה בישראל.

מדווח על עלייה בתחלואה בקדחת דנגי במדינות רבות בדרום ומרכז אמריקה, אסיה, איי האוקיינוס השקט ואפריקה. אף דווח על מספר מקרים באיטליה שנגרמו מהעברה מקומית של הנגיף.

זמן הדגירה של נגיף הדנגי: ממוצע של 2–5 ימים ועד 14 יום מעקיצת יתוש נגוע.

הסתמנות קלינית

המחלה מתבטאת לרוב כמחלת חום המלווה בכאבי ראש, הקאות, כאבי שרירים ומפרקים עזים ופריחה החולפת מעצמה לאחר 2 עד 7 ימים. במיעוט המקרים המחלה מתקדמת לאחד משני הסיבוכים מסכני החיים הייחודיים לה והם קדחת דנגי דימומית (dengue hemorrhagic fever) ותסמונת הלם דנגי (dengue shock syndrome). ההתקדמות לסיבוכים שכיחה יותר כאשר נדבקים בפעם השנייה במחלה על ידי זן אחר של הנגיף, מתוך 4 הזנים המוכרים. אין טיפול ספציפי למחלה והטיפול במחלה ובסיבוכיה הוא תומך בלבד.

המלצות לנוסעים לאזורים הנגועים בקדחת דנגה

 • יש להתמגן מפני עקיצת יתושים הן בשעות היום והן בשעות הלילה כדלהלן:
  • הקפדה על לבוש ארוך (מכנסיים וחולצה ארוכים)
  • מריחה של תכשיר דוחה יתושים על חלקי גוף חשופים
  • לינה בחדר סגור וממוזג, או בחדר בו מותקנות רשתות תקינות וסגורות בחלונות ובדלתות ו/או תחת כילה
 • יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בכל מקרה של התפתחות מחלת חום היכולה להתאים לקדחת דנגי במהלך השהות באזור נגוע או עד שבועיים לאחר היציאה ממנו. כל עוד לא נשללה האבחנה של קדחת דנגי על ידי רופא או האבחנה אושרה ועד להחלמה מלאה:
  • יש להימנע מנטילת אספירין ותרופות אחרות להורדת חום מקבוצת NSAIDs ‏(Nonsteroidal Anti-Anflammatory Drugs)
  • בישראל, יש לשהות בחדרים סגורים וממוזגים עד כמה שניתן, ולהתמגן כנגד יתושים כמפורט לעיל על מנת למנוע הדבקה ביתושים והפצת הנגיף בישראל.

קישורים חיצוניים