האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

ניתוחים פלסטיים לעיצוב הבטן - Abdominal plastic surgery

מתוך ויקירפואה


ניתוחים פלסטיים לעיצוב הבטן
Abdominal plastic surgery
Abdominoplasty skin and fat removal.jpg
הסרת עור במהלך ניתוח לעיצוב הבטן
יוצר הערך ד"ר בני מייליק
 


הרפואה הפלסטית מציעה כמה פתרונות למספר סוגים ורמות של השמנה. כל פרוצדורה ניתוחית מתאימה לרמה ולאופי שונה של השמנה, לטווחי השטח, לכמות השומן ולאזורים בגוף בהם נדרשת ההתערבות.

סגנונות השמנה בגברים ובנשים

עם הגיל, גוברת הנטייה להשמנה. העלייה במשקל נובעת משינויים ביולוגיים, אך גם מהעובדה שככל שחולפות השנים, אנשים הופכים פחות אקטיביים, וכך מתקצרת עוד יותר הדרך לצבירת משקל עודף. קביעה זאת נכונה לשני המינים, אך גברים ונשים נבדלים אלה מאלה בסגנון ההשמנה - קיימת תבנית השמנה טיפוסית גברית ותבנית השמנה אופיינית לנשים:

 • בדפוס האנדרואידי (Android) (הגברי), מצטבר השומן בעיקר באזור הבטן המרכזית, יותר בחלל הבטן ופחות בשומן התת-עורי, ויוצר את מבנה הכרס – סגנון המזכיר צורת תפוח, ולכן נקרא "השמנת תפוח".
 • בדפוס הגניקואידי (Gynoid) (הנשי), השומן מתרכז בעיקר בבטן התחתונה ובאגן הירכיים, סגנון השמנה המזכיר צורת אגס ומכאן, "השמנת אגס".

שינויים אסתטיים בבטן האישה

אזור הבטן מושפע בעיצובו בעיקר משני גורמים: הראשון הוא העור ושכבת השומן שמתחתיו (שומן תת-עורי), שכמותם ועוביים משפיעים על המראה. הגורם השני הוא שכבת השריר של דופן הבטן. מדובר במספר שרירים המרובדים זה על גבי זה בשכבות.

ההבדלים האנטומיים בין גברים ונשים ודפוסי ההשמנה השונים מושפעים גם משלבים של הריונות ולידות שעוברות נשים, תהליכים שמשנים מהותית את כל מבנה הבטן והאגן.

במהלך ההיריון, בטנה של האישה גדלה פי 2–3 מנפחה. זהו תהליך פיזיולוגי מיוחד במינו, שבסופו חוזרת הבטן פחות או יותר אל ממדיה המקוריים. עם זאת, מתחוללים בכל זאת הן שינויים בשכבת השרירים של דופן הבטן והן בשכבת העור והשומן התת-עורי. ברקמות אלה ניכרים רפיון והידללות שלא היו בהן קודם להיריון.

דבר נוסף המטריד נשים רבות הוא הצלקת בדופן הבטן התחתונה שנותרת לאחר ניתוחים קיסריים שעברו. מדובר בצלקת שקועה ומכווצת שגורמת לצניחה והתקפלות העור מעליה, בצורה המזכירה ואף נקראת בעגה הרפואית "סינר" (Apron). תופעה זאת יוצרת עיוות הדורש, לא פעם, תיקון אסתטי. תופעה נוספת הם סימני המתיחה המופיעים בעור הבטן ההריונית ולעיתים גם ללא הריון ומבטאים למעשה קרע בשכבת הדרמיס (Dermis) של העור והצטלקות פנימית של שכבה זו. לרוע המזל, אין טיפול שביכולתו להעלים סימני מתיחה אלו הנקראים "סטריה" (Striae) והם אינם חולפים בתום ההריון או הירידה במשקל.

עיצוב הבטן

פעילות גופנית

מומלץ קודם כל לפתוח בפעילות גופנית. סוג הפעילות אינו משנה, חשוב לבחור בפעילות המסבה הנאה, ובעיקר לעסוק בפעילות זו באופן שגרתי, 5-4 פעמים בשבוע, בפרקי זמן משמעותיים של יותר מחצי שעה בכל פעם.

לפעילות גופנית השפעה מיטבית על בריאות האדם, היא מסוגלת לדחות ואף לבטל לחלוטין הופעה של מחלות כרוניות כסוכרת, לחץ דם, שומנים בדם, מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי ויש אומרים שאפילו סרטן. פעילות גופנית רציפה גורמת להמרה של רקמת שומן במסה של שריר, וגם אם לא יורד אפילו גרם מהמשקל, הרי שהמדדים הבריאותיים משתנים מקצה לקצה.

לסובלים מעודף משקל הפעילות הגופנית עוזרת בעיצוב הגוף בשל הגדלת מסת השריר, אך גם בתהליך ההרזיה משום שרקמת שריר, אפילו במצבי מנוחה, "שורפת אנרגיה" באופן יעיל ומהיר יותר מרקמת שומן.

גם למטופלים להם מומלץ לעבור ניתוח, הפעילות הגופנית עוזרת. היא משפרת את ההתמודדות ומזרזת את ההחלמה לאחר הניתוח, וניתן לראות יתרון משמעותי אצל מנותחים שעסקו לפני הניתוח בפעילות גופנית. אלה חוזרים לפעילות מלאה הרבה יותר מהר, משום שאימון גופני מפעיל גורמים רפואיים ופיזיולוגיים רבים מאוד, שכולם יחד מגויסים לריפוי פצעי הניתוח: הפעילות הגופנית משפרת את זרימת הדם, מעלה את רמות ההמוגלובין, מורידה לחץ דם ועוד.

כשעוסקים בעיצוב אזור הבטן, ההמלצה היא לשלב גם תרגילים שמכוונים לחיזוק דופן הבטן, וכדאי מאוד להיעזר במדריכי כושר שיודעים בדיוק כיצד לעשות זאת כחלק מפעילות גופנית כוללת, ולא כתרגילים מבודדים.

התערבות כירורגית

עבור חלק מהאנשים תניב הפעילות הגופנית תוצאה מצוינת מבחינה אסתטית, אך חלקם לא ייהנו באותה מידה מן התוצאות משום שהפעילות הטובה לחיזוק שרירי דופן הבטן, משפיעה לעיתים באופן מוגבל למדי על רקמת העור. עבור רבים שהחלו לעשות ספורט רק לאחר הריונות או אחרי הרזיה מאסיבית, הפעילות לא תמיד עוזרת מבחינה אסתטית, שכן העור, שמתקשה לעקוב אחרי התחזקות השרירים, יוותר רפוי ועודף. סימני המתיחה שעל העור, שאינם אלא צלקות שמופיעות כתוצאה מקרעים פנימיים במקרים של התרחבות מהירה (למשל במקרים של הריון או השמנה), גם הם לא ייעלמו יותר. במקרים מעין אלה, כאשר אין הצלחה בעיצוב העור בדרך הטבעית, כלומר בעזרת פעילות גופנית נמרצת, ניתן לשקול התערבות כירורגית.

ניתן לדרג את הניתוחים בסדר עולה מהקל אל הכבד
משאיבת השומן המינורית יותר ועד ניתוחים גדולים של מתיחת גוף, שמתיחת הבטן מהווה רק חלק מתוכם:
 • שאיבת שומן
 • מתיחת בטן
 • מתיחת בטן המשולבת בשאיבת שומן
 • ניתוחי גוף:
  • מתיחת כל הפלג המרכזי של הגוף
  • סדרת ניתוחים לעיצוב כל שטח הגוף


שאיבת שומן

שאיבת שומן נחשבת בדרך-כלל להתערבות ניתוחית מינורית יחסית. היא אורכת בין שעה לשלוש שעות, ואם הניתוח אינו גדול, ניתן לבצעה גם בהרדמה מקומית עם טשטוש. ההחלמה מהניתוח מהירה יחסית, בין שבוע לשבועיים, והסימנים שהוא מותיר מזעריים.

עיצוב הבטן מבוצע על ידי הקטנת עובי רקמת השומן התת-עורי. האזורים המעוצבים בדרך כלל הם חגורת השומן שמתחת הטבור, זו שמעליו ואזור המותניים וזה שמעליהם. השאיבה יכולה להתבצע בכל אחד מאזורים אלה לחוד, בחלקם או בכולם יחד, לפי הצורך. בשל החשש מסיבוכי הפעולה הזאת, בניתוח שאיבת שומן לא נהוג לשאוב יותר מ-5 ליטרים מכל האזורים יחד במהלך ניתוח אחד.

בחירת המטופלים

שיטה זו מתאימה במיוחד למטופלים בעלי משקל גוף תקין, הסובלים מעודפי שומן תת-עורי חריגים באזורי גוף ספציפיים. הדוגמה הקלאסית היא בלט שומני בירכיים החיצוניים אצל נשים, אך גם באברי גוף אחרים כגון מותניים, ברכיים, זרועות, סנטר וחזה (גם בחזה גברי), וכן בשיפולי הבטן ובאזורים הסמוכים.

המטרה של שאיבת שומן איננה ירידה במשקל. הניתוח מכוון אך ורק אל שכבת השומן התת-עורי, שאותה ניתן לעצב ולפסל, ולא אל השומן התוך-בטני (visceral) המרוכז בתוך חלל הבטן ועוטף את כל האיברים הפנימיים. בשומן הזה ניתן לטפל אך ורק בירידת משקל באמצעות דיאטה או בעזרת ניתוח בריאטרי (bariatric suregry). ניתוח שאיבת שומן אינו מיועד, למשל, לאנשים עם כרס גדולה המכוסה בשכבה דקה יחסית של שומן תת-עורי.

שאיבת שומן אינה יעילה גם כשמדובר באדם שיש לו עודפי שומן שמלווים בעודפי עור גדולים. במצב כזה, גם אם נרוקן את השומן העודף, בדרך כלל, העור העודף החסר גמישות ואלסטיות, לא יצליח להתכווץ אל דופן הבטן, וסביר יותר כי ישתפל מעליה בצורה רופסת ובלתי אסתטית. אחד מהמנבאים החשובים להצלחת הניתוח הוא מצב עורו של המטופל. השאיבה עשויה להצליח יותר במטופלים בעלי עור חיוני ואלסטי לעומת אחרים שעורם פחות אלסטי וגמיש.

כאשר שאיבת שומן נעשית מהסיבות הנכונות ואצל מטופלים מתאימים, התוצאות הן ברוב המקרים מספקות ומשביעות רצון.

מתיחת בטן

ניתוח למתיחת בטן (Tummy tuck או במינוח הרפואי, Abdominoplsaty), הוא אחד מהניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר. זהו ניתוח גדול יחסית, שנמשך בין שעה וחצי לשלוש, ומתבצע תמיד בהרדמה כללית.

השלבים בניתוח הקונבנציונלי למתיחת בטן הם:

 • ביצוע חתך רוחבי בשיפולי הבטן - אורכו של החתך תלוי בכמויות עודפי העור והשומן המיועדים להסרה. דרך חתך זה מתבצע הניתוח כולו
 • עיצוב והידוק שרירי דופן הבטן - השרירים מקורבים זה לזה ומהודקים על ידי תפרים פנימיים, היוצרים מעין "מחוך" ש"משטיח" את הבטן ומצר את היקף המותניים
 • הסרת עודפי העור עם סימני המתיחה שעליהם - הדבר מתבצע באמצעות הפרדת שכבת העור והשומן התת-עורי משכבת השרירים שמתחתם. בנוסף, מתבצע חתך מעגלי נוסף סביב הטבור, המאפשר לטבור להישאר מחובר לדופן הבטן ולהוות מעין נקודת אחיזה שמעליה יימתח העור
 • מיקום הטבור מחדש על פני העור המתוח
 • מתיחת העור כלפי מטה ותפירת הפצע הניתוחי בשיפולי הבטן

תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן מעט יותר מורכב וממושך מניתוח שאיבת שומן. כבר למחרת הניתוח המטופלים יורדים מן המיטה ומתהלכים בבית עם גב מעט כפוף. בשבועיים הראשונים יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובמשך כחודש מהניתוח יש ללבוש בגד או חגורה אלסטיים. בדרך כלל הכאבים בימים הראשונים שלאחר הניתוח הם כאלו שניתן להתגבר עליהם בעזרת תרופות נוגדות כאב כדוגמת Optalgin‏ (Dipyrone) או Ibuprofen. כחודש לאחר הניתוח אפשר לחזור לפעילות רגילה ואף לחזור בהדרגה לפעילות גופנית עצימה.

למקרים קלים יותר בהם מבקשים לשפר רק את אזור הבטן התחתונה קיים גם ניתוח למתיחה חלקית (mini abdominoplasty). בניתוח זה מותחים את הבטן התחתונה בלבד, ללא עירוב של אזור הטבור. זהו ניתוח קצר יותר שאורכו נע בין שעה לשעתיים, זמן ההחלמה ממנו קצר יותר, וגם הצלקת שמותיר ניתוח זה קטנה יותר.

בחירת המטופלים

ניתוח מתיחת בטן יתאים לאנשים שלהם שאיבת שומן בלבד לא תסייע, שאינם מצליחים להיפטר מעודפי השומן שלהם בעזרת דיאטה או פעילות גופנית. זוהי אופציה טובה לאנשים שבאזור הבטן שלהם הצטברו עודפים גדולים של עור ושומן, וגם לכאלה הסובלים בנוסף מחולשה ורפיון של שרירי דופן הבטן. הפרופיל האופייני של האוכלוסייה היכולה להביע עניין בניתוח זה הוא נשים לאחר הריונות או מטופלים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח בריאטרי שגרם לירידה משמעותית במשקלם. אלה עתידים לשפר את גזרתם ולעצב את דופן הבטן שלהם בצורה משמעותית על ידי הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן נועד להצרת היקף הבטן ועיצובה מחדש. לכן, כמו בניתוח שאיבת שומן, הוא איננו מיועד לאנשים הסובלים מעודף גדול במשקלם, אלא לאלה שעודפי השומן והעור שלהם מועטים יחסית.

מתיחת בטן בשילוב עם שאיבת שומן

לא מעט מן המטופלים סובלים מקפלי עור ושומן לא רק בקדמת הבטן התחתונה אלא בכל האזורים הסמוכים שבפלג הגוף המרכזי (בטן עליונה, מותניים וגב תחתון). במצבים כאלה, מתיחה קונבנציונלית (convetional) של הבטן לא תניב תוצאה מיטבית. הבטן אומנם עשויה להישאר מתוחה והדוקה כפי שרצוי, אך מסביבה יוותרו אזורים לא מעוצבים עם עודפי רקמות שומן ועור.

כאשר נוצר צורך כזה, משלבים את שאיבת השומן בתוך ניתוח המתיחה. בקהל היעד לניתוח זה נכלל כל מי שנמצא מתאים לניתוח מתיחת בטן רגיל, ובהם אנשים לאחר ירידה משמעותית במשקל ו/או לאחר ניתוח בריאטרי. בניתוח המשולב, המהווה שיטה חדשנית שעד לפני זמן קצר לא הייתה פופולרית ביותר בקרב הפלסטיקאים, נתפס כל פלג הגוף המרכזי והתחתון כיחידה רציפה אחת. המטרה, בהתאם לכך, היא לספק פתרונות אסתטיים מקיפים שדופן הבטן הקדמית מהווה בהם רק מקטע יחיד. בשימוש בטכניקה זו גם התוצאות האסתטיות טובות יותר, אך קיים בו רווח נוסף ומשמעותי מאוד - בעוד שמתיחת בטן קונבנציונלית כרוכה בהפרדת שכבת עור נרחבת מדופן הבטן, מהלך הטומן סיכון לפגיעה בכלי דם והפחתת זרימת הדם לשולי הצלקת וקשיים בריפוי הצלקת, הרי ששילוב השאיבה במתיחה, מפחית בהרבה את הצורך להפריד בין הרקמות ולנתק כלי דם, על הסכנות הנובעות מכך. תוצאות הריפוי וההחלמה, על כן, טובות יותר בשיטה המשולבת, ומשפרות במידה ניכרת את בטיחותו של הניתוח.

מתיחת גוף (Body lift)

Postscript-viewer-shaded.png

ערך מורחבמתיחת גוף - Body lift

כפי שקורה לעיתים אצל מנותחים בריאטריים שהשילו מעליהם משקל רב, העודפים הגדולים אינם מתרכזים רק באזור הבטן, כך שלא ניתן להסתפק אך ורק בניתוח מתיחה, עם או בלי שאיבת שומן. אנשים רבים זקוקים לעיצוב כל הפלג המרכזי של גופם, מה שנכלל כבר בהגדרה של מתיחת גוף (Body lift). בניתוח זה מתיחת הבטן היא רק פעולה אחת מתוך התוכנית הניתוחית הכללית. מדובר בניתוח מורכב וארוך העשוי להימשך בין 4 ל-7 שעות.

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר בני מייליק, מנהל השירות לעיצוב הגוף לאחר ירידת משקל,
המחלקה לכירורגיה פלסטית, המרכז הרפואי תל אביב