האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

תופעות לוואי של הקרנות במעי הגס - Radiation side effects on the large intestine

מתוך ויקירפואה

כותרתכרכשת.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הכרכשת
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםטיפול בקרינה

בחולים המטופלים בהקרנות במנות גדולות, בעקבות שאתות ממאירות של הרחם, הנרתיק, כיס השתן או השחלות, אפשר לראות נזק לכרכשת, הכולל:

  • דלקת החלחולת (פרוקטיטיס)
  • היצרויות - היצרויות של החלחולת מופיעות כעבור 18-6 חודשים מההקרנות. דימומים ושלשולים הם סימנים ראשונים להתפתחותה של היצרות. ההיצרויות הן בחלחולת, בגובה 14-10 ס"מ. באזור ההיצרויות אפשר לראות כיבים של הרירית.
  • נצורים (פיסטולות) - נצורי החלחולת-נרתיק (Rectovaginal fistula) ממוקמים אף הם בקרבת פי הטבעת (10-4 ס"מ). הסיבה לנצורים יכולה להיות: שאתות חוזרות של הכרכשת או באיברים סמוכים ומחלות דלקתיות של הכרכשת. חולים שטופלו בהקרנות מופיעים עם סיפור של דימומים חלחולתיים ונרתיקיים, 18-6 חודשים לאחר ההקרנות. התמונה הקלינית כוללת הפרשת צואה וגזים דרך הנרתיק או בדרכי השתן
  • דימומים
  • טחירה (טנזמוס) ושלשולים

הפתופיזיולוגיה של הנזק למעי עקב הקרנות תוארה בערך חבלות שגורמות הקרנות בפרק על המעי הדק. הנזק למעי תלוי במנת הקרינה. נדיר לראות נזק קרינתי במנה של cGy 4,000. נזק נראה ב- cGy‏ 5,000, והוא ניכר ב- cGy‏ 6,000. חולי סוכרת, הלוקים במחלת טרשת העורקים, ביתר לחץ דם ובהידבקויות של מעי באגן, חשופים יותר לנזקי קרינה. החלחולת ופי הטבעת הם הנפגעים העיקריים.

טיפול

בהתחלה הטיפול הוא שמרני וכולל:

טיפול כירורגי

בחולים הלוקים בהיצרויות מתקדמות יש צורך לבצע פיום כרכשת (קולוסטומיה) לפני ההיצרות כדי לאפשר לחולה הטלת צואה בדרך זו. יש המבצעים כריתה והשקה ראשונית של הקטע המוצר וקולוסטומיה קריבנית (פרוקסימלית) לקו ההשקה כדי להגן על ההשקה (Protective colostomy). קולוסטומיה זו יש לבצע מכיוון שההקרנות גורמות לפקקת של כלי הדם הקטנים, ובעקבות זאת לליקוי באספקת הדם למעי ולקו ההשקה.

בחולים הלוקים בנצורים יש לבצע קולוסטומיה למטרת הטיה. אם הנצור אינו ממקור של שאת ממארת חוזרת, יש לנסות כל דרך אפשרית לכרות את הנצור ולסוגרו. השיטות השונות לטיפול ולסגירת הנצור תוארו בפסקה דלקת הסעיף ונצורים של המעי הגס שבערך "מחלת סעיף ודלקת סעיף של הכרכשת". על נזקי הקרינה למערכת העיכול ראו "חבלות במעי עקב הקרנות".

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא