האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

תסמונת התעלה הקוביטלית - Cubital tunnel syndrome

מתוך ויקירפואה


תסמונת תעלת קוביטל
Cubital Tunnel Syndrome
Anatomy of Ulnar nerve.JPG
שמות נוספים Ulnar nerve entrapment
ICD-10 Chapter G 56.2
ICD-9 354.2
יוצר הערך ד"ר מתן אלעמי-סוזין
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםנוירופתיה

Gray1236.png

תסמונת תעלת קוביטל (Cubital tunnel syndrome) זו היא לכידה (Entrapment) של העצב האולנארי (Ulnar) כשהוא חולף אחורית (Posterior) ל-Medial epicondyle. בתוך ה-Cubital Tunnel, העצב האולנארי חשוף לכוחות חיכוך, משיכה ודחיסה. זו הנוירופתיה (Nuropathy) הנפוצה ביותר במרפק.

אבחנה

אנמנזה (Anamnesis, medical history)

באופן טיפוסי המטופל יתלונן על כאב במרפק המדיאלי (Medial) ובאמה המדיאלית. הכאב עשוי להיות חד או עמום, ולהקרין קריבנית (Proximal) או רחיקנית (Distal). לעתים תהיה תחושת נימול באצבע החמישית ובחצי האצבע הרביעית. המטופל עשוי להתלונן על הפחתה בחוזק האחיזה, עייפות של כף היד או קושי בהתעסקות עם חפצים. המטופל הטיפוסי עוסק בספורט הכולל זריקה (Throwing), אך נוירופתיה זו עלולה להופיע גם עקב חבלה או ניוון.

בדיקה גופנית

Flexion של המרפק עשויה להפיק או להחמיר תסמינים. עשויה להיות רגישות למגע על פני העצב האולנארי אחורית ל-Medial epicondyle. לעתים קרובות הסימן על שם Tinnel יהיה חיובי במיקום זה. ייתכן כי תהיה ירידה בחוזק האחיזה (Grasp), הפחתה ביכולת הצביטה (Pinch) של האצבע השנייה, ניוון של ה- Hypothenar eminence, או ירידה בתחושה באצבע החמישית ובמחצית האצבע הרביעית.

דימות/EMG) Electromyography)

צילומי רנטגן משמשים לזיהוי Osteophytes ב-Cubital tunnel. ל-Computer Tomography) CT) ול-Magnetic Resonance Imaging) MRI) בדרך כלל אין יתרון משמעותי. EMG עשוי לסייע למקם את הנגע, אך יש שיעור גבוה של False positive.

אבחנה מבדלת

סיבות אחרות לכאב מדיאלי במרפק הן Medial epicondylitis ופגיעה ב-Ulnar collateral ligament.

טיפול

טיפול שמרני כולל שינוי בפעילות הגופנית, קרח ו-Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs) NSAIDs). ניתן לשים מקבע בזווית של Flexion של 45 מעלות של המרפק, רק בלילה.

אין להזריק Corticosteroids.

בכשלון בטיפול שמרני ניתן לטפל בעצב בארבע גישות ניתוחיות שונות:

  • Decompression פשוטה
  • Anterior transposition תת-עורית
  • Anterior transposition
  • Medical Epicondylectomy

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין


עמוד זה מפורסם תחת רישיון CC-BY-SA-3.0, בניגוד לשאר התכנים בוויקירפואה המפורסמים תחת רישיון אחר.