מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

תסמונת התעלה הרדיאלית - Radial tunnel syndrome

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף Radial tunnel syndrome לדף הנוכחי.

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).תסמונת התעלה הרדיאלית
Radial Tunnel Syndrome
Gray420.png
ה-Supinator [המסומן כענף העמוק של העצב הרדיאלי (Deep branch of radial nerve) בחלק הימני העליון ובחלק הימני התחתון. עצב ה-Dorsal interosseous הוא העצב לאחר המעבר ב-Supinator בחלק הימני התחתון]
ICD-10 G56.3
ICD-9 354.3
יוצר הערך ד"ר מתן אלעמי-סוזין
 


תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) היא תסמונת הנגרמת עקב לחץ המופעל על העצב הרדיאלי בתוך התעלה הרדיאלית.

אפידמיולוגיה

אטיולוגיה

התסמונת נגרמת עקב לחץ המופעל על העצב הרדיאלי בתוך התעלה הרדיאלית. קיימים חמישה אתרים בתוך התעלה הרדיאלית שעלולים להפעיל לחץ על העצב. האתר השכיח ביותר הוא כשה-Posterior interosseous nerve עובר דרך ה-Arcade of Frohse [הקצה הקריבני (Proximal) של שריר ה-Supinator].

קליניקה

תסמונת זו מאופיינת ככאב באמה ללא חולשה. באנמנזה (Anamnesis, medical history) המטופלים הטיפוסיים מדווחים על תנועות נישנות המערבות Extension של שורש כף היד עם Pronation של האמה, כמו באנשים העוסקים בעבודת כפיים קשה או באתלטיקה. לעתים קרובות המטופל ילין על כאב מעל השרירים האקסטנסוריים (Extensors), מעט רחיקנית (Distal) ל-Lateral epicondyle.

אבחנה

בדיקה גופנית

הבודק עשוי להפיק רגישות למגע מעל השרירים האקסטנסוריים, כ- 8 סנטימטרים רחיקנית ל- Lateral epicondyle. אתר רגישות נוסף הוא ה-Arcade of Frohse. הבודק עשוי להפיק כאב גם על ידי התנגדות ל-Supination כשהמרפק ב-Extension. כאב זה עשוי להחמיר כאשר מבצעים אותו תמרון, אך הפעם גם שורש כף היד ב-Extension. אם למטופל יש Lateral epicondylitis, הכאב יוחמר כששורש כף היד של המטופל יהיה ב-Flexion יותר מאשר ב-Extension. בדיקה נוספת מבוצעת על ידי התנגדות ל-Extension של האצבע האמצעית של המטופל, כשמרפקו ב-Extension. תמרון זה יוגדר כחיובי אם הוא יפיק את תסמיני המטופל.

דימות/EMG) Electromyography)

אין שימוש לצילומי רנטגן, Computer Tomography) CT) או Magnetic Resonance Imaging) MRI) במצב זה. הערך של בדיקות הולכה עצבית מוטל בספק.

אבחנה מבדלת

יש להבדיל את תסמונת התעלה הרדיאלית ממצב כרוני (Chronic) ועיקש של Lateral epicondylitis. תסמונת התעלה הרדיאלית מלווה כ-10 אחוזים ממקרי Lateral epicondylitis. ל-Posterior interosseous nerve syndrome יש הסתמנות דומה, אך באופן טיפוסי יש גם מעורבות מוטורית (Motor) (חולשת שרירים) בנוסף לכאב באמה.

טיפול

הטיפול בעיקרו שמרני וכולל שינויים בפעילות, נוגדי דלקת לא סטרואידלים (NSAIDs‏, NonSteroidal Anti-Inflammatory Drugs) וקיבוע. פיזיותרפיה (Physiotherapy) גם יעילה בשילוב עם האמצעים האחרים. יש לשים לב לטכניקה שהמטופל משתמש בה בפעילויות המייצרות את התסמינים. מומלץ לשקול טיפול ניתוחי רק לאחר שישה חודשי טיפול שמרני ללא שיפור, או אם הכאבים בלתי נסבלים.

פרוגנוזה

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין


עמוד זה מפורסם תחת רישיון CC-BY-SA-3.0, בניגוד לשאר התכנים בוויקירפואה המפורסמים תחת רישיון אחר.