האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

התנקבות המעי הדק בלא חבלה חיצונית - Small bowel perforation without external trauma

מתוך ויקירפואה

כותרתמעי.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של המעי הדק
 

התנקבות המעי הדק בלא חבלה חיצונית היא אירוע נדיר. הסיבות הנמנות בספרות הן: גופים זרים החודרים דרך דופן המעי, טיפולים בהקרנות הפוגעים במעי הדק, שימוש בתרופות כגון אשלגן כלוריד, Ergotamine וסטרואידים, מחלה סעיפית של המעי הדק, תסמונת זולינגר-אליסון, מחלות דלקתיות של המעי הדק ועוד.

התנקבות זו שכיחה יותר באוכלוסייה המבוגרת, ורק מיעוט החולים (כ-15%) בני פחות מ-40 שנה. באוכלוסיית המפגרים, בהם בליעת גופים זרים רווחת הסיכון להתנקבות המעי גדול יותר, ובגיל צעיר יותר. בשתי סקירות שפורסמו בספרות נמצא שרק ב-15% מהמקרים שבהם נבלעו גופים זרים נגרמה חבלה במעי. רוב הגופים הזרים, חדים כקהים, עוברים את המעי בחופשיות.

תסמינים קליניים

התסמינים הקליניים הבולטים הם כאבי בטן, בחילות והקאות. תסמינים אלו אינם סגוליים, ולכן יש קושי באבחנה. הסימנים הצפקיים הם מוגבלים וממוקמים, ולעתים קרובות אינם מופיעים. הקושי באבחנת התנקבות המעי הדק נובע מהתהליך האיטי של חדירת הגוף הזר דרך הדופן, תהליך הגורם להידבקויות ולהגבלת התהליך התוך-צפקי, לכן התסמונת היא תת-חדה, ולעתים קרובות ממוקמת. ברוב החולים אין סיפור של בליעת גופים זרים, ורק במקצת החולים, בתחקיר שלאחר הניתוח, מתברר כי בלעו גוף זר.

רוב הנקבים מצויים במעי הכרוך (אילאום), ולכן האבחנה הטרום- ניתוחית השכיחה היא דלקת תוספתן חדה. התמותה המדווחת בספרות במצבים אלה נעה בין 13% ל-43%, והסיבה קשורה בעיכוב הנגרם עקב הקושי באבחנה.

אבחנה

עקב הגבלת התהליך הדלקתי הנובע מחדירה איטית של הגוף הזר דרך דופן המעי, רק ב-% 53 מהחולים ניתן למצוא אוויר חופשי באזור התת-סרעפתי. בצילום בטן סקירה ניתן לראות לעתים את הגופים הזרים, אם הם מתכתיים. במקצת החולים התמונה הבולטת יותר היא של חסימת מעיים, המאופיינת בפלסי אוויר-נוזל. ב-CT בטן ניתן לראות: עיבוי דופן המעי, בועות אויר בדופן או מחוצה לו ולעיתים אף את הגוף הזר עצמו.

טיפול

כפי שכבר צוין, ברוב החולים הנקב שנגרם על-ידי גופים זרים הוא קטן, והתהליך הדלקתי סביבו מוגבל, לכן אין צורך בכריתות נרחבות של המעי הדק, ואפשר להסתפק בהטריית שולי הנקב ותפירתו. בחולים שהנקבים בהם נגרמו מסיבות אחרות, יש להתייחס לכל גורם לגופו. התנקבות עקב הקרנות דורשת כריתה נרחבת של המעי. לעומת זאת, בהתנקבות סעיף המעי הדק, או בהתנקבות עקב תרופות, אפשר להסתפק בכריתות מוגבלות, או בהטריית שולי הנקב ותפירתו.

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא