האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

חסימה של העורק המזנטרי התחתון - Inferior mesenteric artery occlusion

מתוך ויקירפואה

כותרתמעי.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של המעי הדק
 


ראו גם – פגיעות בכלי דם בכרכשת - Vascular events of the large intestine, איסכמיה חריפה של המעי - Acute intestinal ischemia, דלקת איסכמית של הכרכשת - Ischemic colitis

אטיולוגיה

החסימה של העורק המזנטרי כאירוע חד נובעת מקרע של רובד אטרוסקלרוטי או מפקקת המתיישבת עליו. נדיר שאמבוליה או מפרצת של אב העורקים גורמות לחסימה חדה. מפרצת גדלה של אב העורקים עלולה ללחוץ על העורק המזנטרי התחתון ולגרום לחסימה איטית. את העורק המזנטרי התחתון אפשר לקשור בלא שייגרם כל נזק, שכן הקולטרלים הרבים מפצים על חסימתו. מקורם של הקולטרלים הוא ב- Hemorrhoidal arteries ‏(Inferior and middle hemorrhoidal arteries) ועורק המעי האמצעי (Middle colic artery). רק במקרים שבהם העורקים האחרים המספקים דם לכרכשת מוצרים או חסומים, תבוא לידי ביטוי חסימה של העורק המזנטרי התחתון.

תסמינים קליניים

התסמינים הקליניים של חסימת העורק המזנטרי התחתון מתפתחים בהדרגה. אלה כוללים כאבי בטן ההולכים וגוברים, דם בצואה ועצירות. הבטן נעשית תפוחה ורגישה, באזור הכרכשת השמאלית ניתן למשש גוש מוארך ורגיש, ובתוך כך מתפתחים תת-נפח וסימני גירוי צפקי. החולה נעשה טוקסי. ספירת הדם הלבנה עולה בהדרגה, החום עולה והחולה מפתח חמצת מטבולית שקשה לתקנה. בחולים שנותחו לכריתת מפרצת באב העורקים ולוקים מיד לאחר הניתוח בשלשולים, עולה חשד לאיסכמיה של הכרכשת השמאלית. גם אם אין מדובר בשלשולים דמיים, בחולים אלה יש לבצע בירור על-ידי קולונוסקופיה.

אבחנה

בצילום בטן סקירה ניתן לראות כרכשת רוחבית מורחבת וחוסר אוויר בכרכשת היורדת - סימנים המרמזים על חסימה מכנית.

בקולונוסקופיה ניתן לראות מעי בצקתי מכויב, לעתים חיוור או שחור. בחוקן בריום ניתן לראות כרכשת שאיבדה את ההאוסטרות שלה, ורירית לא-סדירה מאופיינת בכיבים שטחיים. בטומוגרפיה ממוחשבת ניתן לראות אוויר בדופן הכרכשת השמאלית, וכרכשת מעובה לא גמישה.

טיפול

אבחנה מהירה היא מפתח להצלחת הטיפול. הטיפול הוא כירורגי. יש לכרות את קטע הכרכשת הנגוע, ולהוציא את הקטע הקריבני כקולוסטומיה. את הקטע הרחיקני יש להוציא כנצור רירי, או לסוגרו כמו בניתוח על-שם Hartmann. פיום ראשוני אינו מומלץ.

פרוגנוזה

הפרוגנוזה בחולים אלה אינה טובה בגלל המחלה הארטרוסקלרוטית המפושטת שבה לוקים החולים המגיעים לניתוח. כ-50% מהחולים נפטרים לאחר הניתוח.

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא