מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

פגיעות בכלי דם בכרכשת - Vascular events of the large intestine

מתוך ויקירפואה

כותרתכרכשת.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הכרכשת
 


ראו גם – דלקת איסכמית של הכרכשת - Ischemic colitis, איסכמיה חריפה של המעי - Acute intestinal ischemia, חסימה של העורק המזנטרי התחתון - Inferior mesenteric artery occlusion


הפגיעות הוסקולריות בכרכשת נגרמות על-ידי:

  • חסימות של כלי דם גדולים ספלנכניים.
  • תסחיפים לכלי דם גדולים.
  • חסימות של כלי דם קטנים.

חסימות חלקיות ניכרות במחלות טרשת העורקים (Arteriosclerosis). מאפיינים מובהקים של המחלה הם הפרעות קצב, או החלמה מאוטם שריר הלב לא מכבר. במקרים שבהם הנזק הוא בכלי הדם הקטנים, החולים מפתחים נמקים מקומיים. אלה יכולים להיות יחידים או מרובים. מדובר בחולי לב במצב קשה או לאחר אירוע חריף: הלם המורגי או אלחי, הנוטלים תרופות מכווצות כלי דם (Vasopressor agent), סטרואידים או Digitalis. תכשירי ה-Digitalis גורמים לירידה של זרימת הדם במערכת הספלנכנית, ולכן מחמירים את האפקט.

תסמינים קליניים

חולים שאובחנו בהם חסימות חלקיות או שלמות של כלי הדם מתלוננים על כאבי בטן עוויתיים לאחר הארוחות, על ירידה במשקל ועל תת-ספיגה מלווה בשלשולים. כאבי הבטן נקראים גם Abdominal angina. תסחיפים לכלי הדם של המעי מתבטאת בכאבי בטן חריפים, המלווים בנמק המעי ובקטסטרופה תוך-בטנית שמתפתחת במשך שעות ומלווה בהלם תת-נפחי ואלחי.

בבדיקה הבטן רגישה, וקולות הניע תחילה מוגברים ולאחר מכן נעלמים. אפשר לשמוע אוושה מעל אזור רום הבטן (Epigastrium). לחולה חום וטכיקרדיה.

אבחנה

ניתן לאשר את האבחנה על-ידי אנגיוגרפיה (צילום כלי דם) והדגמה של היצרות עורק הצליאק, עורק מצע המעי העליון (Superior mesenteric artery) או עורק מצע המעי התחתון (Inferior mesenteric artery). במעבדה ניתן למצוא ריבוי ניכר של תאי דם לבנים (leukcocytosis) - יותר מ-20,000.

טיפול

התערבות כירורגית במקרים אלה חשובה ביותר לפני הופעת נמק גנגרנה (Gangrene) מסיבי של המעי. הטיפול כולל שחזור מערכת אספקת הדם למעי על-ידי כריתת התסחיף (Embolectomy) או יצירת מעקף וכריתת המעי הנמקי.

שיעור התמותה בחולים אלה הוא כ-80%. הטיפול דורש כריתות נרחבות של המעי הדק והכרכשת (ראה פרק על פגיעות וסקולריות במעי הדק).

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא