האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

שאתות שפירות של הקיבה - Benign gastric tumors

מתוך ויקירפואה

כותרתקיבה.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הקיבה והתריסריון
 

7% משאתות הקיבה הן שפירות. 40% מהשאתות השפירות הן פוליפים ו-40% מקורן בשריר חלק (טבלה 5.3). השאת שכיחה בעשורים הרביעי והחמישי לחיים, בעיקר באנטרום. לרובן נטייה להתכייבות בשטח הפנים-אנדוגסטרי.

תסמינים קליניים

רוב השאתות מדממות באופן כרוני עקב ההתכייבויות ברירית. עקב דימום זה החולים מופיעים עם אנמיה מחסר ברזל. אם הכיב גדול, הוא יכול לגרום לעתים לדימום מסיבי חד המתבטא בהקאות דמיות ובשיחרה (מלנה). מקצת החולים יתלוננו על כאבי בטן. שאתות מזודרמאליות עלולות להגיע לממדים גדולים, ואז אפשר למששן דרך דופן הבטן. לעתים שאתות אלה ממוקמות באזור השוער, ולכן גורמות לחסימת הקיבה, המתבטאת בהקאות. בחולים עם שאת על גבעול, החסימה היא חלקית או לסירוגין.

אבחנה

האבחנה מתבצעת על-ידי צילומי קיבה וגסטרוסקופיה. בבדיקות אלה תיראה מסה בתוך נהור הקיבה, לעתים מכויבת (תצלום 8.3). בטומוגרפיה ממוחשבת אפשר להדגים את הנגע, מיקומו וגודלו, ומעורבות של איברים סמוכים.


תצלום 8.3 GIST: עם כיב במרכזו


טיפול

הביופסיות יעילות וטיפוליות. בחולים עם פוליפים על גבעול, ניתן לכרות את הפוליפ בשלמותו בעזרת האנדוסקופיה. אם הפוליפ גדול ומיושב, מבצעים כריתת יתד של הקיבה (Wedge resection). בגושים שהם קטנים יחסית אפשר להסתפק באנוקלציה של הגוש, תוך שמירה על שלמות הרירית ותפירת הדופן (קילוף הגוש מהרקמה הבריאה).

ראו גם
המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא